Zátěžové testy ČNB prokázaly odolnost tuzemských bank vůči rizikům

29.11.2010 10:42   |  

Tuzemské banky by podle aktuálních zátěžových testů České národní banky (ČNB) nebyly ohroženy ani v případě vysoce nepravděpodobného a nepříznivého scénáře. Ten kombinuje slabý vývoj domácí i zahraniční ekonomiky a obnovenou nejistotu na finančních trzích vyvolanou problémy s financováním vládních dluhů. Ve všech scénářích možného vývoje by si bankovní sektor udržel kapitálovou přiměřenost nad osmi procenty, což je minimum požadované centrální bankou.

V případě krajně nepříznivého scénáře by se podle ČNB sice několik bank dostalo do situace, kdy by musely navýšit kapitál, ale stabilita bankovního sektoru by nebyla ohrožena.

„Za účelem dorovnání kapitálové přiměřenosti všech bank se sídlem v Česku do regulatorního minima osmi procent by banky ke konci testovaného období musely navýšit regulatorní kapitál o téměř 10,5 miliardy korun. Z hlediska velikosti sektoru se nejedná o natolik významnou hodnotu, která by mohla ohrozit stabilitu bankovního sektoru,“ uvedla centrální banka.

Jedním z důvodů stability bankovního sektoru je podle ČNB i nadále jeho vysoká kapitálová přiměřenost, která ve srovnání s minulými testy ze srpna 2010 dále mírně vzrostla a ke konci září činila téměř 15,5 procenta.

Základní scénář odpovídá listopadové makroekonomické prognóze ČNB. Předpokládá pozvolný růst ekonomiky, inflaci v horizontu dvou let blízko dvouprocentního inflačního cíle a mírně silnější korunu. Krátkodobé úrokové sazby budou v této variantě v následujícím období stabilní a pozvolna porostou od prvního čtvrtletí roku 2012.

Zátěžový scénář fiskální krize je založen na výrazně nepříznivém a vysoce nepravděpodobném vývoji ekonomické aktivity v ČR, který je způsoben poklesem zahraničí poptávky z důvodu obnovené nejistoty ohledně financování vládních dluhů zemí eurozóny.

Scénář vystavuje bankovní sektor extrémní zátěži a předpokládá, že obavy ohledně udržitelnosti veřejných financí by se zároveň přenesly do České republiky. Centrální banka počítá v tomto scénáři s oslabením měny, s problémy vlády prodat za přijatelných podmínek na finančním trhu nové dluhopisy a následně s poklesem hodnoty vládních dluhopisů a zvýšením krátkodobých úrokových sazeb. „Navržený scénář lze považovat za velmi zátěžový a výrazně nepravděpodobný,“ uvedla ČNB.

Naposledy centrální banka zveřejnila zátěžové testy bank v srpnu. I tehdy by banky odolaly bez zásadnějších dopadů i velmi nepříznivému vývoji.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web