Zátěžové testy mají uklidnit investory

23.7.2010 10:00   |  

Dnes večer budou v Londýně Evropským výborem orgánů bankovního dohledu (CEBS), který tvoří národní orgány bankovní regulace ve 27 zemích Evropské unie, publikovány dlouho očekávané výsledky zátěžových testů 91 evropských bank. Mají ukázat, jak by se banky vyrovnaly s dalším propadem hospodářství, ztrát ze státních dluhopisů či otřesů na finančních trzích.

Cílem regulátorů je obnovit důvěru investorů v banky starého kontinentu tím, že poukážou na případné nedostatky a banky, jež testem neprojdou, budou nuceny navýšit kapitál. Detailně by měly být také popsány tři jednotlivé scénáře vývoje, na které byly banky testovány. Banky budou muset uvést, kolik by na konci roku 2011 potřebovaly dodatečného kapitálu při standardním (předpokládaném) vývoji a dvou různě závažných krizových scénářích. Základním měřítkem je podle dostupných zpráv šestiprocentní hranice kapitálové přiměřenosti Tier 1. To znamená, že základní kapitál společnosti ve vztahu k aktivům musí činit minimálně šest procent.

Analytici předpokládají, že určité problémy se objeví u španělských spořitelen cajas a německých landesbanken. Činitelé EU a zástupci jednotlivých zemí ale nešetří optimismem a odhalení závažných nedostatků neočekávají. To živí spekulace, zda jsou testy vůbec nastaveny věrohodně a transparentně a nejde jen o pouhé divadlo pro investory, aby si EU vylepšila v posledních měsících pošramocenou pověst. O tu se postaraly zejména problémy Řecka a jeho bank, přitom právě guvernér řecké národní banky Jorgos Provopulos vyjádřil přesvědčení, že řecké banky v testech obstojí.

O výborné kondici svých bank jsou přesvědčeni také něměčtí představitelé. Čtrnáct německých bank by mělo testem projít. V celé Evropě se zatím mluví o jediné neúspěšné bance – mnichovském poskytovateli hypoték Hypo Real Estate, již před dvěma lety zasáhla finanční krize a německá vláda ji musela zachraňovat. Informaci o selhání Hypo Real nepřímo potvrdila i německá kancléřka Angela Merkelová. „Pokud bude Hypo Real jedinou bankou, která testem neprojde, pak jsou celé testy naprosto nedůvěryhodné,“ řekl deníku Financial Times bankéř, který si přál zůstat v anonymitě.

Mezi testovanými bankami ze dvaceti zemí EU, jež reprezentují 65 procent unijního bankovního sektoru, nefiguruje žádný český zástupce. Nicméně testu byly podrobeny zahraniční matky několika českých bank. Z dosud zveřejněných neoficiálních zpráv vyplynulo, že test úspěšně zvládla belgická KBC (vlastník ČSOB), francouzská Société Générale (Komerční banka) či rakouské Raiffeisen a Erste (Česká spořitelna).

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web