Zatkli šéfa andorrské banky BPA podezřelé z praní peněz | E15.cz

Zatkli šéfa andorrské banky BPA podezřelé z praní peněz

Zatkli šéfa andorrské banky BPA podezřelé z praní peněz
Joan Pau Miquel
• 
ZDROJ: Ara.ad

ČTK

Generální ředitel andorrského finančního ústavu Banca Privada d'Andorra (BPA) Joan Pau Miquel byl zatčen kvůli podezření z praní špinavých peněz. S odvoláním na mluvčího tamní policie to uvedla agentura Reuters. Miquel byl tento týden společně s dalšími členy správní rady a třemi manažery odvolán.

Andorra převzala nad soukromou BPA tento týden kontrolu kvůli obvinění, že banka prala peníze pro skupiny z Číny, Ruska a Venezuely. Vedení nahradil prozatímní správce. BPA je jednou z pěti bank v Andoře, podnět k vyšetření podaly Spojené státy.

Pro malé knížectví mezi Španělskem a Francií je bankovní sektor velmi důležitý, na hrubém domácím produktu se podílí zhruba pětinou. Země tvrdí, že BPA ojedinělým případem a obvinění se vztahuje pouze na tuto banku.

Na konci roku 2013 měla BPA ve správě majetek ve výši 7,1 miliardy eur (194 miliard korun). BPA má rovněž pobočky ve Španělsku a Panamě. Obě země zahájily vlastní vyšetřování tamních divizí, vedení španělské divize Banco Madrid po oznámení vyšetřování BPA rezignovalo.

Andorra má zhruba 85 tisíc obyvatel. Hlavním zdrojem příjmů je cestovní ruch, turisté tam jezdí hlavně lyžovat a za nákupy. Andorra není členem Evropské unie, je však součástí celní unie EU a platí se tam eurem.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!