Záznam v Solusu už má každý desátý dospělý Čech

17.5.2010 21:54   |  

Počet dlužníků vedených v registru Solus vzrostl od ledna do konce dubna o 33 tisíc na 901 tisíc. Z devíti milionů dospělých obyvatel Česka (5,3 milionu ekonomicky aktivních, 3,7 milionu ekonomicky neaktivních) tak má záznam v tomto registru již každý desátý člověk. Počet pohledávek za fyzickými osobami pak vzrostl z 1,5 milionu na 1,6 milionu a zvýšila se i dlužná částka z 22,7 miliardy korun na téměř 26 miliard. Vyplývá to z aktuální statistiky Solusu, kterou má E15 k dispozici.

Stoupající trend rovněž vykazují nesplácené závazky podnikatelských subjektů, i když nárůsty již nejsou tak strmé jako v předchozím roce. Za loňský rok totiž počet záznamů o nesplácených závazcích u podnikatelů vyskočil meziročně o 79 procent na 58 tisíc. Nyní ke konci konci dubna je závazků více než 66 tisíc a podnikatelské subjekty dluží přes 2,7 miliardy korun. Celkem tak dlužná částka fyzických osob a podnikatelských subjektů vůči členům sdružení nyní přesahuje 28,6 miliardy korun.

Nárůst počtu dlužníků potvrzují i firmy, které se zabývají správou pohledávek. „Firmy především z finančního sektoru hledají řešení, které by jim usnadnilo a zefektivnilo správu delikventních případů. Správa a vymáhání pohledávek patří k administrativně náročným činnostem a v souvislosti s ekonomickou krizí roste počet dlužníků a s tím spojená agenda,“ uvedl například ředitel firmy StringData Robert Šamánek.

Sdružení Solus má v současnosti 30 členů z řad úvěrových a leasingových společností, bank, stavebních spořitelen, mobilních operátorů a jednoho poskytovatele energií a velkoobchodní řetězec. Další subjekty o vstupu do sdružení uvažují. „Zatím mohu prozradit jen to, že se v letošním roce Solus s velkou pravděpodobností rozšíří o další sektor,“ uvedl nedávno tajemník sdružení Jan Stopka.

Stav svých dluhů si mohou spotřebitelé nyní snadno zjistit SMS výpisem, který Solus poskytuje. V něm se dozví, u jaké společnosti a v jaké výši je evidován jejich závazek po splatnosti, případně zda byla aktualizována úhrada jejich dluhu.

Autor: jih

Komentáře

Čtěte také

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy aktualizováno

Český telekomunikační úřad vyměřil operátorovi O2 pokutu 4,5 milionu korun za automatické obnovování objemu dat zákazníkům i bez jejich výslovného souhlasu. Dodatečná data přitom… více

Mobilní web