Záznam v Solusu už má každý desátý dospělý Čech

17.5.2010 21:54   |  

Počet dlužníků vedených v registru Solus vzrostl od ledna do konce dubna o 33 tisíc na 901 tisíc. Z devíti milionů dospělých obyvatel Česka (5,3 milionu ekonomicky aktivních, 3,7 milionu ekonomicky neaktivních) tak má záznam v tomto registru již každý desátý člověk. Počet pohledávek za fyzickými osobami pak vzrostl z 1,5 milionu na 1,6 milionu a zvýšila se i dlužná částka z 22,7 miliardy korun na téměř 26 miliard. Vyplývá to z aktuální statistiky Solusu, kterou má E15 k dispozici.

Stoupající trend rovněž vykazují nesplácené závazky podnikatelských subjektů, i když nárůsty již nejsou tak strmé jako v předchozím roce. Za loňský rok totiž počet záznamů o nesplácených závazcích u podnikatelů vyskočil meziročně o 79 procent na 58 tisíc. Nyní ke konci konci dubna je závazků více než 66 tisíc a podnikatelské subjekty dluží přes 2,7 miliardy korun. Celkem tak dlužná částka fyzických osob a podnikatelských subjektů vůči členům sdružení nyní přesahuje 28,6 miliardy korun.

Nárůst počtu dlužníků potvrzují i firmy, které se zabývají správou pohledávek. „Firmy především z finančního sektoru hledají řešení, které by jim usnadnilo a zefektivnilo správu delikventních případů. Správa a vymáhání pohledávek patří k administrativně náročným činnostem a v souvislosti s ekonomickou krizí roste počet dlužníků a s tím spojená agenda,“ uvedl například ředitel firmy StringData Robert Šamánek.

Sdružení Solus má v současnosti 30 členů z řad úvěrových a leasingových společností, bank, stavebních spořitelen, mobilních operátorů a jednoho poskytovatele energií a velkoobchodní řetězec. Další subjekty o vstupu do sdružení uvažují. „Zatím mohu prozradit jen to, že se v letošním roce Solus s velkou pravděpodobností rozšíří o další sektor,“ uvedl nedávno tajemník sdružení Jan Stopka.

Stav svých dluhů si mohou spotřebitelé nyní snadno zjistit SMS výpisem, který Solus poskytuje. V něm se dozví, u jaké společnosti a v jaké výši je evidován jejich závazek po splatnosti, případně zda byla aktualizována úhrada jejich dluhu.

Autor: jih

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web