Žebříček nejbohatších Američanů: propadli se Soros i Zuckerberg | E15.cz

Žebříček nejbohatších Američanů: propadli se Soros i Zuckerberg

Žebříček nejbohatších Američanů: propadli se Soros i Zuckerberg
George Soros
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

,

vrb

Čistá hodnota majetku 400 nejbohatších Američanů za poslední rok stoupla o 13 procent na 1,7 bilionu dolarů. V průměru na jednoho to činí rekordních 4,2 miliardy dolarů. Seznamu nejbohatších Američanů, který zveřejnil časopis Forbes, již 19. rokem za sebou vévodí Bill Gates, zakladatel softwarového gigantu Microsoft.

Z první desítky největších boháčů vypadla dvě významná jména. Je to kasinový magnát Sheldon Adelson a finančník George Soros. Neúspěšný vstup sociální sítě Facebook Inc. na burzu se také podepsal na hodnotě majetku zakladatele a ředitele firmy Marka Zuckerberga. Čistá hodnota jeho majetku se snížila o téměř polovinu na 9,4 miliardy dolarů a Zuckerberg klesl na 36. pozici ze 14. místa před rokem.

Celkově hodnota čistého jmění skupiny nejbohatších Američanů odpovídá jedné osmině celé ekonomiky Spojených států. Růst majetku o 13 procent je však mnohem vyšší, než celkový růst americké ekonomiky, což rozšiřuje propast mezi bohatými a chudými.

TOP 10 nejbohatších Američanů

TOP 10 nejbohatších Američanů (Forbes.com)TOP 10 nejbohatších Američanů (Forbes.com)Autor: Forbes.com
Zdroj: Forbes.com

Majetek Gatese se loni zvýšil o sedm miliard na 66 miliard dolarů. Za ním se s majetkem 46 miliard USD umístil šéf společnosti Berkshire Hathaway Warren Buffett. Třetí skončil šéf výrobce softwaru Oracle Larry Ellison a pětici nejbohatších Američanů uzavírají bratři Charles a David Kochovi, kterým patří energetický a chemický konglomerát Koch Industries. Majetek Ellisona činí 41 miliard dolarů a bratří Kochů 31 miliard dolarů. Pořadí v první pětce je stejné jako loni, dodal Forbes.

Čtěte také:

Nejvíce milionářů poprvé nežije v Americe, ale v Asii

Ruský oligarcha chce Kellnerovo zlato

Nejmladším na seznamu je spoluzakladatel Facebooku Dustin Moskovitz, kterému je 28 let. Naopak nejstarším je 97letý David Rockefeller, vnuk ropného barona Johna D. Rockefellera. V seznamu je 45 žen, o tři více než před rokem. Nejvýše postavenou ženou je Christy Waltonová z maloobchodní firmy Wal-Mart, která obsadila šestou příčku.

Autor: ČTK, vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!