Zeman: Erste zvažuje přestěhování sídla do Prahy

aktualizováno Rakouská bankovní skupina Erste Group, do níž patří i Česká spořitelna, uvažuje o přesunutí svého sídla z Vídně do Prahy. Na konferenci k 25 letům vývoje české ekonomiky to uvedl prezident Miloš Zeman s odvoláním na svůj rozhovor s generálním ředitelem skupiny Andreasem Treichlem.

ilustrační foto
9.4.2014 14:21   |  

„Treichl mě informoval, že Erste uvažuje v příštích letech o přesunu centrály z Vídně do Prahy. To by byl první případ, kdy se centrála mateřské banky stěhuje k dceřiné bance,“ řekl Zeman.

Česká spořitelna se ke slovům prezidenta nechce vyjadřovat. „Je to záležitost mateřské banky Erste,“ uvedla mluvčí banky Klára Pačesová. Sdílnější nebyl ani mluvčí Erste Group Michael Mauritz. „Právě stavíme novou centrálu ve Vídni,“ reagoval na dotaz E15.cz, zda Treich jednal se Zemanem o přesídlení bankovní skupiny do Česka.

Erste potvrdila, že Treichl se se Zemanem nedávno sešel, jednalo se ale prý jen o „zdvořilostní“ setkání. „Nicméně daňové prostředí je důležitým pilířem každé firmy a její rozhodnutí, kam alokovat své prostředky. Jiným rozhodujícím faktorem je politická a ekonomická stabilita země. Pokud by Česká republika zavedla Euro, definitivně by to přitáhlo investory,“ dodal Mauritz.

Do nového sídla za 300 milionů eur nedaleko vídeňského hlavního nádraží se Erste Group hodlá přestěhovat v roce 2016. Kromě vedení společnosti bude v budově sídlit i několik dceřiných firem. Obří centrála se bude rozprostírat na ploše odpovídající třem fotbalovým stadionům a poskytne místo více než čtyřem tisícům zaměstnanců.

Erste Group je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a v Srbsku. Čistý zisk skupiny loni klesl na 61 milionů eur (1,668 miliardy korun) ze 483,5 milionu eur (13,223 miliardy korun).


Čtěte také:

České spořitelně loni klesl zisk na 16 miliard. Matka Erste dopadla hůř

Pavel Kysilka z České spořitelny bude šéfovat i České bankovní asociaci

Autor: Štěpán Bruner

Komentáře

Čtěte také

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Čím dál větší částky peněz dostávají klienti českých bank až pod nos. Mantrou je zvyšující se strop předschválených půjček, tedy sumy, na kterou zájemce dosáhne bez dalších debat… více

Mobilní web