Zemské banky v Německu čeká slučování

Německo bude pokračovat v konsolidaci zemských bank, které teď patrně čeká vlna slučování. Řekl to dnes náměstek německého ministra financí Steffen Kampeter. Podle něj to umožní souhlasný postoj Evropské komise k návrhu na rozdělení zemské banky WestLB. Kampeter podle agentury Reuters řekl, že Německo musí počet zemských bank snížit.

 ilustrační foto
21.12.2011 10:26   |  

Finanční zátěž, s kterou se teď potýká banka WestLB, bude podle náměstka zřejmě nutné rozdělit mezi vlastníky ústavu. Těmi jsou vláda spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko a spořitelní skupina Sparkassen.

Evropská komise v úterý schválila požadavek Německa restrukturalizovat banku WestLB, kterou tak nyní čeká rozdělení. Banka, kterou musela za finanční krize zachraňovat vláda, se tak podstatně zmenší. Vykompenzuje se tím pomoc v řádu miliard eur, kterou banka čerpala. WestLB kdysi bývala třetí největší zemskou bankou v Německu.


Čtěte také: Banky v Česku začaly stahovat peníze z trhu


Restrukturalizace předpokládá, že WestLB se rozdělí na regionální banku Verbundbank a na zbývající část, která se prodá nebo převede na takzvanou špatnou banku Erste Abwicklungsanstalt (EAA). Tato část by zřejmě postupně zanikla.

Náklady na ukončení části banky se odhadují na 4,65 miliardy až 5,85 miliardy eur (asi 118,6 miliardy až 149,1 miliardy korun). Podle Evropské komise je ponesou majitelé banky a německý záchranný fond SoFFin. Komise také uvedla, že plán restrukturalizace, který počítá s další státní pomocí pro WestLB, je v souladu s pravidly EU.

„Po 30. červnu 2012 se WestLB nebude angažovat v žádných nových bankovních aktivitách a transformuje se na obslužnou platformu, včetně úpadkové součásti. Ta drží zbylé pozice převedené na banku EAA, nebo touto bankou zajištěné,“ uvedla komise. Mimořádné náklady na vytvoření obslužné platformy ponesou spořitelny a státní orgány v Severním Porýní-Vestfálsku, z části pak fond SoFFin.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Korejci nesehnali povolení, stavba výrobny pneumatik Nexen se odkládá

Korejci nesehnali povolení, stavba výrobny pneumatik Nexen se odkládá

V průmyslové zóně Triangle nedaleko Žatce začaly terénní práce pro továrnu na výrobu pneumatik. Stavba jihokorejského Nexenu začne ale až v příštím roce, termín otevření se totiž… více

Mobilní web