Zestátněné banky RBS a Lloyds žijí zcela odlišné životy

Kontrast mezi dvěma zestátněnými britskými bankami by těžko mohl být větší. Banky Royal Bank of Scotland (RBS) a Lloyds se nově připomněly reportem o hospodaření: zatímco první jmenovaná oznámila další ztrátu ve výši 3,5 miliardy liber a pokračování rozprodeje majetku, Lloyds poprvé od zestátnění vyplatí dividendu.

Ilustrační foto
4.3.2015 6:24   |  

Pod státní křídla šly banky s odlišnými problémy. Vláda poskytnutím pomoci získala v Lloyds podíl 43 procent a v RBS dokonce 81 procent. Kontrolní podíl v RBS dal kabinetu možnost udělat z banky fackovacího panáka a například omezením bonusů a platů daňovým poplatníkům ukázat, že se s bankéři mazlit nebude.

„RBS se musí soustředit na britský trh a přijít s plánem na splacení státní pomoci,“ uvedl ostrovní ministr financí George Osborne. Návrat státních peněz z RBS je však v nedohlednu. Na rozdíl od Lloyds, kde se vláda se ziskem zbavila již poloviny svého podílu, který poklesl ze 43 na 24 procent.

RBS se musí soustředit na britský trh a přijít s plánem na splacení státní pomoci

Oznámení o výplatě dividendy ve výši 0,75 pence na akcii doprovodilo sdělení, že portugalský šéf Lloyds António Horta-Osório za loňský rok dostane celkem 11,5 milionu liber. Naopak Ross McEwan, šéf RBS, která je v červených číslech již sedmý rok v řadě, přispěchal s prohlášením, že on žádný bonus nedostane.

Více nenáviděných bankéřů, kteří se stali symbolem hamižnosti, vyprodukovala RBS. Nejznámějším se stal Fred Goodwin, který po vypuknutí krize v roce 2008 odešel do penze s ročním důchodem 650 tisíc liber (přes 24 milionů korun). V té době se ještě honosil titulem sir, před třemi lety mu jej však královna odebrala.


Čtěte také:

Banka RBS odejde z Česka. Osud poboček je zatím nejasný

Britská RBS loni vykázala ztrátu 3,5 miliardy liber

Banka Lloyds prý propustí další zaměstnance

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požaduje tři miliardy korun navíc na navýšení počtu policistů a boj proti terorismu. ČSSD považuje bezpečnost za prioritu při sestavování… více

Mobilní web