Zhroucení RBS zavinily chyby manažerů i špatný dohled

12.12.2011 10:31   |  

Zhroucení banky Royal Bank of Scotland (RBS), kterou musela v roce 2008 zachraňovat britská vláda, bylo zaviněno chybami managementu, ale i nedostatečným dohledem ze strany úřadů. Oznámil to britský Úřad pro finanční služby (FSA), který zároveň vyzval k úpravě zákonů, aby se podobné chyby v budoucnu neopakovaly.

Podle FSA panovaly ve vedení Royal Bank of Scotland takové podmínky, které banku činily náchylnější dělat chybná rozhodnutí. Banka podle úřadu měla slabou kapitálovou pozici a příliš spoléhala na krátkodobé financování.

FSA ale označuje i vlastní pochybení. Podle závěrečné zprávy nedostatečně reguloval likviditu RBS a nedokázal správně analyzovat, jak hluboké ztráty banka měla.

„Skutečnost, že žádný jednotlivec nebyl z právního hlediska shledán vinným za selhání (banky) přináší otázku: Pokud nebylo možné nic udělat podle existujících pravidel, neměla by se pravidla do budoucna změnit?“ citoval ze zprávy FSA server listu Financial Times.


Čtěte také: EK prohledala evropské banky, podezírá je z kartelu


Problémy bank nemají dopady pouze na akcionáře, ale i na veřejnost

FSA konstatuje, že v tržní společnosti nesou riziko za chyby managementu akcionáři společnosti a na nich také je manažery v případě jejich selhání potrestat. Bankovnictví však vyžaduje jiný přístup, neboť přehnané riskování může vyústit nejen v bankrot banky, ale také ve ztrátu veřejných peněz a v širší hospodářské škody. „Selhání bank znepokojuje i veřejnost, nejen jejich akcionáře,“ uvádí FSA.

RBS v době vrcholící úvěrové krize dostala od britské vlády pomoc ve výši 45 miliard liber (1,3 bilionu korun). Banku nyní z 84 procent vlastní daňoví poplatníci.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web