Zisk bankovního sektoru loni klesl na 53,5 miliardy

Zisk po zdanění českého bankovního sektoru v roce 2011 klesl o čtyři procenta na 53,5 miliardy korun. Ziskovost sektoru ovlivnily odpisy řeckých dluhopisů. Na Fóru Zlaté koruny to řekl viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík.

 ilustrační foto
27.3.2012 13:50   |  

Zátěžové testy bankovního sektoru v Česku, které provedla ČNB na datech ke konci loňského roku, potvrdily dostatečnou odolnost tuzemského bankovního sektoru i v případě velmi nepříznivého vývoje. „Testy naznačují, že český bankovní sektor je schopen absorbovat i velmi nepříznivý vývoj plynoucí ze zahraničí. Občané se tak nemusí obávat o své vklady,“ uvedl Tomšík.


Čtěte také: Bankovnictví ekonomiku nebrzdí, chybí ale projekty


Stabilitu bankovního sektoru podle něj podporuje vysoká úroveň likvidity. Rychle likvidní aktiva, která zahrnují pokladní hotovost, pohledávky vůči centrálním bankám, dluhopisy vládních institucí a centrálních bank a pohledávky splatné na požádání, stoupla loni o deset procent na 1,2 bilionu korun. Jejich podíl na celkových aktivech vzrostl o 0,77 procentního bodu na 26,9 procenta.

V následujících třech letech by si banky podle testu i v případě hluboké recese v Evropě udržely souhrnně kapitálovou přiměřenost nad požadovanými osmi procenty, některé banky by ale musely doplnit kapitál. Na konci roku 2011 kapitálová přiměřenost bankovního sektoru v Česku činila 15,2 procenta.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Pokud Praha zakáže vjezd kamionů, uděláme to samé, hrozí Starostové

Pokud Praha zakáže vjezd kamionů, uděláme to samé, hrozí Starostové

Starostové a nezávislí (STAN) nesouhlasí se zákazem vjezdu kamionů delších 12 metrů na území Prahy. Pokud začne platit, některé obce jsou prý připraveny rovněž zakázat vjezd… více

Mobilní web