Zisk banky BNP Paribas vzrostl o 31 procent

2.8.2010 9:53   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Francouzské bance BNP Paribas stoupl ve druhém čtvrtletí letošního roku čistý zisk o 31 procent na 2,1 miliardy eur (52,1 miliardy korun). Hospodaření podpořil pokles rezerv a opravných položek na ztrátové úvěry a silný výkon divize drobného bankovnictví.

Analytici příznivě hodnotí, že banka v meziročním srovnání výrazně snížila rezervy na ztrátové úvěry. Oproti loňsku klesly nutné rezervy o 54 procent na 1,08 miliardy eur. Objem rezerv je nejnižší za poslední dva roky a překonal i odhady analytiků, kteří čekali poloviční pokles na 1,5 miliardy eur.

Na druhou stranu BNP Paribas, stejně jako jejím konkurentům Deutsche Bank a Goldman Sachs, poklesly za druhé čtvrtletí tržby z obchodování, protože dopady rozpočtové krize stáhly dolů cenu dluhopisů Řecka, Španělska a Portugalska.

Divizi firemního a investičního bankovnictví tak klesly zisky o 30 procent na 1,278 miliardy eur před zdaněním, zatímco trh očekával jen 1,19 miliardy eur. „Pro investiční bankovnictví to nebylo skvělé čtvrtletí, ale ostatní aktivity banky se zlepšují,“ zhodnotil výsledky analytik MF Global Securities Simon Maughan.

Divizi drobného bankovnictví se však dařilo díky vyššímu zájmu o úvěry a růstu vkladů. „Výhledy pro retailové bankovnictví jsou pozitivní s potenciálem růstu podílu na trhu,“ řekl generální ředitel Baudouin Prot.

Akcie peněžního domu v minulém týdnu připsaly 5,8 procenta po úspěšných výsledcích zátěžových testů velkých evropských bank. Banka uvedla, že podle testů má více než 20 miliard eur pro případ nejhoršího scénáře. Titul však od začátku roku poklesl o osm procent.

Agentura Reuters dnes s odvoláním na zdroje blízké situace uvedla, že japonská banka Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG) plánuje koupit podíl BNP Paribas v čínském investičním fondu SYWG BNP Paribas Asset Management za 50 milionů USD. BNP Paribas po prodeji bude vlastnit pouze jednu licenci na provozování fondu v Číně a splní tak pravidla, která zakazují zahraničním společnostem vlastnit více než jeden fond v Číně.

Autor: pda, prh

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web