Zisk BNP Paribas ve čtvrtletí klesl o polovinu, banka přesto zvýší dividendu

Největší francouzské bance BNP Paribas klesl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 52 procent na 665 milionů eur (18 miliard korun). K vysokému poklesu přispěly hlavně odpisy nehmotného majetku. Banka také uvedla, že plánuje snížit náklady v divizi investičního bankovnictví a že zvýší dividendu na nejvyšší hodnotu za posledních osm let.

BNP Paribas
5.2.2016 12:19   |  

Výsledky zaostaly za odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru očekávali zisk 845 milionů eur. K poklesu mimo jiné přispěly odpisy hodnoty italské divize BNL Italian ve výši 900 milionů eur a rovněž mimořádné náklady související s novými regulačními nařízeními.

Banka uvedla, že plánuje do roku 2019 snížit náklady v divizi investičního bankovnictví o 12 procent. Navrhla také vyplatit dividendu 2,31 eura na akcii, o rok dříve dividenda činila 1,5 eura. Největší evropské banky čelí zvýšenému tlaku, který je nutí omezit aktivity v oblasti obchodů s cennými papíry a zaměřit se na ziskovější aktivity, neboť regulační orgány zpřísňují dohled nad rizikovějšími aktivitami.

Výsledky BNP Paribas jsou příznivější než výsledky konkurenčních ústavů Deutsche Bank a Credit Suisse. Tyto banky vykázaly za loňský rok ztrátu a jejich divize obchodování s cennými papíry skončily ve čtvrtletí ve ztrátě. Švýcarské bance UBS zisk v divizi investičního bankovnictví klesl o 63 procent.

Bance BNP Paribas se zisk před zdaněním v divizi firemního a institucionálního bankovnictví, pod kterou spadají také obchody s cennými papíry, ve čtvrtletí snížil o 9,2 procenta. Zisk před zdaněním divize bankovních služeb pro spotřebitele klesl o 8,1 procenta, hlavně kvůli odpisům v Itálii. Zisk před zdaněním v divizi mezinárodních finančních služeb, kam spadá správa majetku bohatých klientů, nicméně o devět procent vzrostl.


Čtěte také:

Soud v USA nařídil bance BNP zaplatit dohodnutou rekordní pokutu

Cetelem přestal existovat. Je součástí francouzského giganta BNP Paribas

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback (CSU) požaduje tvrdší sankce za úmyslné zneužití tísňového volání. Pokud se zjistí úmyslné blokování linky, hrozí viníkovi až tři… více

Mobilní web