Zisk BNP Paribas ve čtvrtletí klesl o polovinu, banka přesto zvýší dividendu

Největší francouzské bance BNP Paribas klesl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 52 procent na 665 milionů eur (18 miliard korun). K vysokému poklesu přispěly hlavně odpisy nehmotného majetku. Banka také uvedla, že plánuje snížit náklady v divizi investičního bankovnictví a že zvýší dividendu na nejvyšší hodnotu za posledních osm let.

BNP Paribas
5.2.2016 12:19   |  

Výsledky zaostaly za odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru očekávali zisk 845 milionů eur. K poklesu mimo jiné přispěly odpisy hodnoty italské divize BNL Italian ve výši 900 milionů eur a rovněž mimořádné náklady související s novými regulačními nařízeními.

Banka uvedla, že plánuje do roku 2019 snížit náklady v divizi investičního bankovnictví o 12 procent. Navrhla také vyplatit dividendu 2,31 eura na akcii, o rok dříve dividenda činila 1,5 eura. Největší evropské banky čelí zvýšenému tlaku, který je nutí omezit aktivity v oblasti obchodů s cennými papíry a zaměřit se na ziskovější aktivity, neboť regulační orgány zpřísňují dohled nad rizikovějšími aktivitami.

Výsledky BNP Paribas jsou příznivější než výsledky konkurenčních ústavů Deutsche Bank a Credit Suisse. Tyto banky vykázaly za loňský rok ztrátu a jejich divize obchodování s cennými papíry skončily ve čtvrtletí ve ztrátě. Švýcarské bance UBS zisk v divizi investičního bankovnictví klesl o 63 procent.

Bance BNP Paribas se zisk před zdaněním v divizi firemního a institucionálního bankovnictví, pod kterou spadají také obchody s cennými papíry, ve čtvrtletí snížil o 9,2 procenta. Zisk před zdaněním divize bankovních služeb pro spotřebitele klesl o 8,1 procenta, hlavně kvůli odpisům v Itálii. Zisk před zdaněním v divizi mezinárodních finančních služeb, kam spadá správa majetku bohatých klientů, nicméně o devět procent vzrostl.


Čtěte také:

Soud v USA nařídil bance BNP zaplatit dohodnutou rekordní pokutu

Cetelem přestal existovat. Je součástí francouzského giganta BNP Paribas

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

JPMorgan: Devizové trhy fungují po brexitu dobře

JPMorgan: Devizové trhy fungují po brexitu dobře

Devizové trhy fungují po čtvrtečním rozhodnutí Britů o odchodu z Evropské unie přes počáteční šok vcelku dobře. Tvrdí to Daniel Pinto z banky JPMorgan Chase, která je největším… více

Komerční prezentace
Mobilní web