Zisk BNP Paribas vzrostl o třetinu

18.2.2011 11:26   |  

BNP Paribas nenaplnila očekávání analytiků. Musela přecenit svůj podíl ve francouzské pojišťovně AXA a odepsat 534 milionů eur (téměř třináct miliard korun). Akcie pojišťovny byly loni velmi volatilní a často se obchodovaly pod cenou, kterou za ně BNP Paribas zaplatila.

Podle tržní kapitalizace největší francouzská banka vykázala za čtvrté čtvrtletí čistý zisk 1,55 miliardy eur, meziročně o čtrnáct procent více. Analytici však předpokládali zisk 1,71 miliardy eur.
Výsledky mohly řadu investorů, po silných výsledcích konkurenční Société Générale (SG), zklamat. SG za čtvrtý kvartál vykázala meziroční nárůst zisku o tři sta procent na 874 milionů eur.

Za celý loňský rok vykázala skupina BNP růst tržeb o 9,2 procenta na 43,9 miliardy eur, čistý zisk se zvýšil o 34,5 procenta na 7,83 miliardy eur. Zisk na akcii rostl o 21 procent na 6,33 eura. Navrhovaná dividenda 2,1 eura tak představuje dividendový výnos 3,5 procenta.

Bance se podařilo do skupiny úspěšně integrovat předloni zakoupený belgický finanční dům Fortis. Náklady spojené s integrací aktualizovala na 1,65 miliardy z původně odhadovaných 1,3 miliardy eur.
BNP Paribas nadále očekává růst nákladových úspor a předpokládá, že synergie by v příštím roce měly dosáhnout 1,2 miliardy z původně očekávaných 900 milionů eur.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web