Zisk Citigroup předčil očekávání

18.10.2010 17:04   |  

Bankovní skupina Citigroup, kterou musela v krizi zachraňovat vláda, vykázala za třetí čtvrtletí letošního roku zisk 2,17 miliardy dolarů. Za stejné období loňského roku to bylo „jen“ 101 milionů dolarů. Zisk na akcii třetí největší americké banky tak dosáhl sedmi centů. Konsenzus analytiků pro agenturu Bloombergu přitom počítal s pěti centy.

Od začátku letošního roku skupina již dosáhla zisku 9,3 miliardy dolarů. Šéf Citigroup Vikram Pandit je tak velmi blízko k prvnímu celoročnímu zisku. Za roky 2008 a 2009 vykázala banka ztráty v celkové výši 29,3 miliard dolarů. Pandit nadále pokračuje v rozprodeji jednotlivých částí skupiny.

„Toto je primárně výsledek zlepšení úvěrového portfolia a odprodeje neklíčových částí skupiny,“ řekl pro Bloomberg Gary Townsend, šéf společnosti Hill-Townsend Capital, která spravuje portfolio v hodnotě 45 milionů dolarů. „Předpokládáme, že situace přetrvá i v posledním letošním čtvrtletí,“ dodává Townsend.

To, že se situace na trhu úvěrů lepší, dokazuje i fakt, že Citigroup ve třetím kvartále rozpustila dvě miliardy dolarů rezerv držených na opravné položky. O čtvrtletí dříve to byla 1,5 miliardy dolarů.

Americké ministerstvo financí snížilo během třetího čtvrtletí svůj podíl na 12 procent a vydělalo tak americkým daňovým poplatníkům, kteří v roce 2008 poskytli bance další miliardu dolarů. Ministerstvo vedené Timothy Geithnerem se tento měsíc zbavilo dalších 2,2 milionů kusů cenných papírů Citigroup. „Věčně slýchám o záchraně banky vládou, pro vládu to byl nakonec ale výdělečný obchod,“ nechal se slyšet Alex Lieblong ze společnosti Key Colony Management, která vlastní 5,3 milionu akcií Citigroup.

Citigroup byla druhou z velkých bank, která reportovala čerstvé výsledky za třetí čtvrtletí. První byla minulý týden JPMorgan Chase – druhá největší americká banka – která vykázala zisk 4,42 miliard dolarů. Dnes zveřejní výsledky Bank of America. Konsenzus analytiků očekává zisk okolo 1,37 miliardy dolarů.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web