Zisk Raiffeisen Bank International v 1. čtvrtletí meziročně klesl

26.5.2011 10:52   |  

Rakouská Raiffeisen International AG (RBI) vytvořila v prvním čtvrtletí konsolidovaný zisk po zdanění 270 milionů eur (6,6 miliardy korun). V meziročním srovnání to představuje pokles o 19,1 procenta.

Podle generálního ředitele RBI Herberta Stepice konsolidovaný zisk výrazně ovlivnily dodatečné daňové náklady. Zisk banky před zdaněním vzrostl o 3,3 procenta na 405 milionů eur a zisk po zdanění klesl o 14,9 procenta na 305 milionů eur. Zisk na akcii klesl z loňských 1,46 euro na 1,13 euro.

Provozní zisk banky klesl meziročně o pět procent na 588 milionů eur. Provozní příjmy přitom vzrostly o dvě procenta, za poklesem tak je především nárůst provozních nákladů banky. Náklady skupiny meziročně vzrostly o osm procent na 753 milionů eur, za nárůstem je především zvýšení personálních nákladů o deset procent. Počet zaměstnanců skupiny meziročně vzrostl o téměř 900 na 59 842 lidí. Raiffeisen Bank International ke konci března obsluhovala zhruba 14 milionů klientů na 2932 obchodních místech.


Čtěte také: Raiffeisenbank získala od EIB 100 milionů eur na úvěry pro firmy


„Celkově hodnotím zveřejněné výsledky mírně pozitivně. Lehké zklamání u úrokových výnosů, výnosů z poplatků a provozních nákladů bylo kompenzováno pozitivním vývojem kvality úvěrového portfolia a bez vlivu jednorázového dopadu vyšší korporátní daně by celkový výsledek byl nad odhady trhu,“ uvedl analytik J&T Banky Milan Lávička.

Rakouská Raiffeisen Bank International AG vznikla v říjnu 2010 spojením Raiffeisen International a části rakouské družstevní banky Raiffeisen Zentralbank (RZB). Veškeré údaje jsou podle mezinárodních účetních standardů IFRS. „Raiffeisen Bank International oficiálně zahájila svou činnost loni v říjnu, založení nové banky je však platné zpětně k 1. lednu, veškerá srovnání jsou tak založena na pro-forma bázi,“ podotkl tiskový mluvčí banky Tomáš Kofroň.

Rakouská Raiffeisen International je majoritním vlastníkem české Raiffeisenbank, páté největší banky v tuzemsku podle objemu aktiv. Raiffeisenbank v loňském roce vykázala zisk 1,82 miliardy korun, celková aktiva banky dosáhla 186,3 miliardy korun.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky by se měly více slučovat, mohlo by to podpořit ziskovost v evropském bankovním sektoru. Prohlásil to generální ředitel německého bankovního domu Deutsche Bank John… více

Mobilní web