Zisk Raiffeisen International se ve čtvrtletí téměř zdvojnásobil

31.5.2010 10:24   |  

Rakouské bankovní skupině Raiffeisen International se v prvním čtvrtletí letošního roku téměř zdvojnásobil zisk na 100 milionů eur (2,6 miliardy korun). Firmě pomohly nižší rezervy na ztrátové úvěry, které překonaly i pokles příjmů z poplatků a úroků. Raiffeisen International je druhou největší bankou v zemích střední a východní Evropy.

Výsledky překonaly odhady analytiků, kteří očekávali v průměru zisk 80 milionů eur. V prvním čtvrtletí 2009 zisk činil 56,2 milionu eur. K růstu zisku přispěl nečekaně prudký pokles rezerv na ztrátové úvěry o třetinu na 295 milionů eur. Rezervy byly nižší navzdory zvýšení objemu špatných úvěrů na Ukrajině, v Rusku a Maďarsku. Příjmy z úroků v prvním čtvrtletí klesly o 10,1 procenta na 689,9 milionů eur a příjmy z poplatků o 3,8 procenta na 282,4 milionu eur.

Raiffeisen International plánuje fúzi s mateřskou RZB, která v ní vlastní 73 procent akcií. Podle podmínek spojení má RZB výměnou za většinu aktiv, která půjdou do nové banky, získat 40,8 milionu nových akcií Raiffeisen International v hodnotě zhruba 1,4 miliardy eur.

Objem akcií prodávaných na burze se má snížit na 21,5 procenta z nynějších 27,2 procenta. Nově spojená banka se má jmenovat Raiffeisen Bank International. Akcionáři mají hlasovat o podmínkách spojení na valné hromadě, která se uskuteční 7. a 8. července, napsala agentura Reuters.

Čistý zisk RZB v prvním čtvrtletí vyskočil na 292 milionů eur z loňských 76 milionů eur. Rezervy na ztrátové úvěry klesly o 45,5 procenta na 325 milionů eur, uvedla agentura APA.

Raiffeisen International se v rámci bankovní skupiny stará o trhy ve střední a východní Evropě, působí v 17 zemích a má téměř 15 milionů klientů. Zastoupení má i v Česku. Raiffeisenbank v ČR funguje od roku 1993.

Komentáře

Čtěte také

Putin přiletěl do Slovinska, testuje jednotu EU

Putin přiletěl do Slovinska, testuje jednotu EU

Ruský prezident Vladimir Putin přiletěl do Slovinska a způsobil tím nemalé dopravní problémy rekreantům mířícím na dovolenou k Jadranu. I když je jeho návštěva označovaná jako… více

Mobilní web