Zisk Raiffeisen International se ve čtvrtletí téměř zdvojnásobil

31.5.2010 10:24   |  

Rakouské bankovní skupině Raiffeisen International se v prvním čtvrtletí letošního roku téměř zdvojnásobil zisk na 100 milionů eur (2,6 miliardy korun). Firmě pomohly nižší rezervy na ztrátové úvěry, které překonaly i pokles příjmů z poplatků a úroků. Raiffeisen International je druhou největší bankou v zemích střední a východní Evropy.

Výsledky překonaly odhady analytiků, kteří očekávali v průměru zisk 80 milionů eur. V prvním čtvrtletí 2009 zisk činil 56,2 milionu eur. K růstu zisku přispěl nečekaně prudký pokles rezerv na ztrátové úvěry o třetinu na 295 milionů eur. Rezervy byly nižší navzdory zvýšení objemu špatných úvěrů na Ukrajině, v Rusku a Maďarsku. Příjmy z úroků v prvním čtvrtletí klesly o 10,1 procenta na 689,9 milionů eur a příjmy z poplatků o 3,8 procenta na 282,4 milionu eur.

Raiffeisen International plánuje fúzi s mateřskou RZB, která v ní vlastní 73 procent akcií. Podle podmínek spojení má RZB výměnou za většinu aktiv, která půjdou do nové banky, získat 40,8 milionu nových akcií Raiffeisen International v hodnotě zhruba 1,4 miliardy eur.

Objem akcií prodávaných na burze se má snížit na 21,5 procenta z nynějších 27,2 procenta. Nově spojená banka se má jmenovat Raiffeisen Bank International. Akcionáři mají hlasovat o podmínkách spojení na valné hromadě, která se uskuteční 7. a 8. července, napsala agentura Reuters.

Čistý zisk RZB v prvním čtvrtletí vyskočil na 292 milionů eur z loňských 76 milionů eur. Rezervy na ztrátové úvěry klesly o 45,5 procenta na 325 milionů eur, uvedla agentura APA.

Raiffeisen International se v rámci bankovní skupiny stará o trhy ve střední a východní Evropě, působí v 17 zemích a má téměř 15 milionů klientů. Zastoupení má i v Česku. Raiffeisenbank v ČR funguje od roku 1993.

Komentáře

Čtěte také

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Daruji za odvoz? Ale jděte, tahle auta se dnes prodávají dokonce dráž než jejich moderní nástupci. Třeba taková „tisícovka“ mění majitele klidně za čtvrt milionu. A zdaleka není… více

Mobilní web