Zisk skupiny ČSOB loni mírně klesl na 13,6 miliardy

Čistý zisk skupiny ČSOB loni mírně klesl na 13,6 miliardy korun z předloňských 13,66 miliardy. Objem úvěrů celé skupiny stoupl meziročně o devět procent na 480 miliard korun a objem vkladů o pět procent na 585 miliard korun. Úvěrové portfolio přitom rostlo ve všech segmentech.

 ČSOB
12.2.2015 15:56   |  

Bez vlivu jednorázových technických položek v roce 2013 i 2014 by čistý zisk stoupl o čtyři procenta, uvedla banka. Mezi tyto položky patří podle ČSOB například výnosy z dříve znehodnocených historických případů, prodej informačního systému nebo změny vyvolané Evropskou bankovní asociací. „Vliv jednorázových a technických vlivů je velmi zanedbatelný v naších výsledcích,“ uvedl člen představenstva ČSOB Jiří Vévoda. Vliv na loňský zisk měly například i vyšší provozní náklady, které vzrostly meziročně o procento na 15 miliard korun.


Čtěte také: Hospodaření velkých bank se odrazilo ode dna


Celková aktiva skupiny ČSOB ke konci loňského roku meziročně klesla o desetinu na 866 miliard korun. ČSOB patří společně s Českou spořitelnou, Komerční bankou a UniCredit Bank mezi největší tuzemské banky podle výše bilanční sumy.

Čistý úrokový výnos loni stoupl o jedno procento na 22,9 miliardy korun. Čistý výnos z poplatků a provizí stoupl o sedm procent na téměř šest miliard korun.

Silný růst obchodů vedl k vyšším úrokům

„Silný růst obchodních objemů napříč všemi segmenty nám pomohl zvýšit čistý úrokový výnos, a to i v prostředí nízkých úrokových sazeb. Čistý výnos z poplatků a provizí rostl především díky zvýšené poptávce po investičních produktech, karetních transakcích a bankopojištění,“ uvedl finanční ředitel ČSOB Jiří Vévoda.

Celkový objem hypotečních úvěrů stoupl ČSOB ke konci roku meziročně o osm procent na téměř 215 miliard korun. Objem spotřebitelských úvěrů stoupl o jedno procento na 19,3 miliardy korun. Objem úvěrů malým a středním podnikům stoupl o šest procent na 77,8 miliardy korun a objem úvěrů korporacím se zvýšil o 12 procent na 136,6 miliardy korun.

Provozní výnosy ČSOB stouply meziročně o jedno procento na 31,4 miliardy korun. Ztráty ze znehodnocení úvěrů a pohledávek klesly meziročně o téměř čtvrtinu na 927 milionů korun.

Skupina ČSOB
Do Skupiny ČSOB patří ČSOB, Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing a
ČSOB Factoring. Vévoda upozornil, že skupina ČSOB na počátku třetího čtvrtletí 2014 vyjmula stejně jako většina finančních institucí na trhu z konsolidovaných výsledků penzijní fond.

Z ostatních velkých tuzemských bank zatím výsledky zveřejnila jen Komerční banka. Té loni stoupl konsolidovaný čistý zisk připadající na akcionáře banky meziročně o 3,6 procenta na 12,985 miliardy korun.


Čtěte také:

Komerční bance loni stoupl čistý zisk na 13 miliard

Bankám loni zase rostly zisky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Financial Times: Trapná V4 těží z EU a zároveň se ji snaží zničit

Financial Times: Trapná V4 těží z EU a zároveň se ji snaží zničit

Za trapné britský list Financial Times (FT) ve svém článku o rozporech uvnitř Evropské unie před zářijovým summitem v Bratislavě označil země visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko,… více

Mobilní web