Zisk švýcarské banky UBS klesl téměř o polovinu

26.7.2011 12:29   |  

Čistý zisk největší švýcarské banky UBS se ve druhém čtvrtletí snížil o téměř polovinu na 1,02 miliardy švýcarských franků (21,5 miliardy korun) z loňských srovnatelných dvou miliard franků. Do hospodaření se promítl slabý výkon na trzích a silný frank. Banka kvůli poklesu zisku bude snižovat náklady a varovala, že nesplní cíl ziskovosti stanovený v roce 2009.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali zisk až 1,23 miliardy franků. Hlavní podíl na poklesu měla nižší aktivita klientů. Banka plánuje v příštích dvou až třech letech snížit náklady o 1,5 až dvě miliardy franků.

Zisk před zdaněním v investiční bance klesl na 376 milionů švýcarských franků z loňských 1,314 miliardy. Příjmy byly nižší u všech aktivit. Příliv nových peněz od klientů v divizi správy majetku se zpomalil na 5,6 miliardy franků proti 7,5 miliardám očekávaným analytiky, napsaly agentury AP a Reuters.


Čtěte také: Bývalý šéf německé centrální banky bude řídit švýcarskou UBS


Banka varovala, že se jí nepodaří splnit cíl ziskovosti, který počítal v roce 2014 se ziskem před zdaněním 15 miliard CHF. Podmínky na trhu mají být obtížné i v dalších měsících, dodal finanční ředitel Tom Naratil. Banka proto v dohledné době nevyplatí dividendu.

UBS se zatím přesněji nevyjádřila k plánovaným úsporným opatřením, jejichž součástí by mohlo být i propouštění. Naratil pouze uvedl, že škrty se dotknou všech divizí, současně však chce banka i nadále investovat do růstových oblastí. K možnému propouštění zatím pouze řekl, že se nedotkne poradců klientů v divizi správy majetku pro bohaté klienty.

Média již dříve uvedla, že banka plánuje propustit pět tisíc ze současných 65 tisíc zaměstnanců. Banka nejprve v době krize, kdy ji kvůli masivním ztrátám z toxického majetku musel v roce 2008 zachraňovat stát, snížila počet zaměstnanců na 64 tisíc ze 78 tisíc. Loni však začala zaměstnance opět najímat.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Konzervativci hledají nástupce Camerona, Boris Johnson to být nemusí

Konzervativci hledají nástupce Camerona, Boris Johnson to být nemusí Fotogalerie

Kandidátů na nového lídra toryů je zhruba pět. Borisi Johnsonovi, který vedl kampaň za odchod Británie z EU, může při konečném rozhodování uškodit právě jeho nekompromisní kritika… více

Komerční prezentace
Mobilní web