Zisk UBS překonal očekávání

Největší švýcarská banka UBS vykázala za třetí čtvrtletí zisk ve výši 1,02 miliardy švýcarských franků (20,5 miliardy korun) a to navzdory skandálu s neautorizovanými obchody makléře Kwekua Adoboliho, který stál banku 1,85 miliardy franků.

ilustrační foto
25.10.2011 14:29   |  

Jedná se sice stále o meziroční propad ziskovosti největší banky ve Švýcarsku o 39 procent, ale výsledek je více než trojnásobný proti konsensu 11 analytiků z průzkumu Bloomberg, kteří čekali zisk 318 milionů franků. Výsledky jsou však lepší i než vlastní očekávání banky, která před měsícem varovala před možnou ztrátou za třetí kvartál letošního roku, právě kvůli dvoumiliardové ztrátě vzniklé v londýnské pobočce investičního bankovnictví. Výsledky hospodaření jsou ovlivněny řadou jednorázových operací, včetně ztráty z neautorizovaného tradingu, takže nemají vypovídací hodnotu při srovnání s hospodářskými výsledky minulých období. Účetním přeceněním vlastního dluhu získala banka účetní zisk 1,77 miliardy franků a nižší než očekávané byly také náklady na restrukturalizaci skupiny, které dosáhly 387 milionů franků.


Čtěte také: Šéf UBS odstoupil. Reagoval na skandál s miliardovými podvody


Švýcarská banka varovala, že budoucí výkonnost bude neobvykle citlivá na celé spektrum makroekonomických faktorů. „Současné podmínky na trhu a obchodní aktivita se pravděpodobně rychle nezlepší a vytvářejí tak riziko pro růst tržeb a příliv nových peněz,“ varovala banka v tiskovém prohlášení. UBS za třetí čtvrtletí vykázala čistou ztrátu z tradingu ve výši 28 milionů švýcarských franků. Analytik Dirk Becker z firmy Kepler Capital Markets upozornil, že skandál s neschválenými obchody byl odhalen až ke konci třetího čtvrtletí. „Potřebujeme tedy vidět, jak se z hlediska čistého přílivu nových peněz bude vyvíjet čtvrté čtvrtletí, abychom mohli plně zhodnotit vzniklou škodu,“ dodal.

Dočasný šéf skupiny Sergio Ermotti vyjádřil přesvědčení o správnosti směru, kterým se UBS ubírá. Ermotti však neuvedl vůbec nic k již dříve oznámeným radikálním změnám v investiční divizi švýcarské banky. Nové informace se očekávají 17. listopadu, kdy se vrcholný management setká s investory v New Yorku.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2011 v kategorii zpravodajství.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Clintonová se stala první prezidentskou kandidátkou v historii USA

Clintonová se stala první prezidentskou kandidátkou v historii USA

Hillary Clintonová se na konvenci demokratů ve Filadelfii stala jako první žena v amerických dějinách prezidentskou kandidátkou velké politické strany. V listopadových volbách se… více

Mobilní web