Zisku švýcarské centrální banky pomohlo oslabení franku

Švýcarská národní banka (SNB), oslabená pondělní rezignací svého předsedy Phillipa Hildebranda, poskytla dnes vládě částečnou úlevu v podobě oznámeného odhadu ročního zisku ve výši 13 miliardy franků (274,5 miliardy korun). SNB, jejíž hospodářské výsledky byly v posledních letech velmi rozkolísané kvůli kurzu franku, uvedla, že za rok 2011 očekává zisk osm miliard franků plynoucí z držení deviz a dalších pět miliard z přecenění svých zlatých rezerv.

Švýcarský frank
13.1.2012 12:48   |  

SNB neposkytla žádné detaily k ziskům plynoucích z devizových rezerv, kterých v posledním roce značně přibylo po intervencích centrální banky, která vyprodávala frank, aby zastavila jeho posilování až téměř na paritu s eurem. SNB v září vytyčila za strop hladinu 1,20 franku za euro pod kterou bude kurz národní měny držet za jakoukoliv cenu. Zisk z devizových rezerv plynul právě ze skutečnosti, že po masivních intervencích frank oslabil a tím vzrostla hodnota deviz držených Švýcarskou národní bankou.

Zpráva o návratu centrální banky do zisku potěšila politiky, kteří byli extrémně kritičtí k intervencím centrální banky na trzích, které v roce 2010 vedle ke konečné ztrátě ve výši 19 miliard švýcarských franků. Politici se tak mohou letos očekávat miliardu franků právě ze zisku centrální banky. Dvě třetiny z této částky dostane 26 švýcarských kantonů a jedna třetina připadne federální vládě.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

EU odmítá jednat separátně se Skotskem kvůli brexitu

EU odmítá jednat separátně se Skotskem kvůli brexitu

Lídři Evropské unie jednoznačně odmítli jednat separátně se Skotskem, jehož premiérka Nicola Sturgeonová dnes navštívila Brusel, aby se pokusila zachránit vazby s unií i po… více

Komerční prezentace
Mobilní web