Zisku švýcarské centrální banky pomohlo oslabení franku

Švýcarská národní banka (SNB), oslabená pondělní rezignací svého předsedy Phillipa Hildebranda, poskytla dnes vládě částečnou úlevu v podobě oznámeného odhadu ročního zisku ve výši 13 miliardy franků (274,5 miliardy korun). SNB, jejíž hospodářské výsledky byly v posledních letech velmi rozkolísané kvůli kurzu franku, uvedla, že za rok 2011 očekává zisk osm miliard franků plynoucí z držení deviz a dalších pět miliard z přecenění svých zlatých rezerv.

Švýcarský frank
13.1.2012 12:48   |  

SNB neposkytla žádné detaily k ziskům plynoucích z devizových rezerv, kterých v posledním roce značně přibylo po intervencích centrální banky, která vyprodávala frank, aby zastavila jeho posilování až téměř na paritu s eurem. SNB v září vytyčila za strop hladinu 1,20 franku za euro pod kterou bude kurz národní měny držet za jakoukoliv cenu. Zisk z devizových rezerv plynul právě ze skutečnosti, že po masivních intervencích frank oslabil a tím vzrostla hodnota deviz držených Švýcarskou národní bankou.

Zpráva o návratu centrální banky do zisku potěšila politiky, kteří byli extrémně kritičtí k intervencím centrální banky na trzích, které v roce 2010 vedle ke konečné ztrátě ve výši 19 miliard švýcarských franků. Politici se tak mohou letos očekávat miliardu franků právě ze zisku centrální banky. Dvě třetiny z této částky dostane 26 švýcarských kantonů a jedna třetina připadne federální vládě.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web