Zisky bank v USA srazily pokuty a účty od právníků

Tlustá čára účetních za druhým čtvrtletím neukázala největší banky z Wall Street zrovna v nejlepším světle. Z kvintetu lídrů amerického bankovního byznysu dokázaly totiž meziročně zvýšit zisk pouze dva, a to Goldman Sachs a Wells Fargo.

Pobočka banky Wells Fargo
17.7.2014 6:59   |  

Největším žroutem výdělků se stalo vymetání kostlivců z dob krize. Účty za právníky a pokuty od regulátorů totiž dokázaly zdecimovat výsledovky i o desítky procent. Na akciích bank přesto investoři po výsledcích vydělali. Důvodem byly odhady expertů, kteří líčili druhé čtvrtletí ještě o poznání chmurněji.

Jen těsně nad nulou zastihl konec kvartálu americkou Citi. Důvodem byla pokuta sedmi miliard dolarů, kterou bance přikleplo ministerstvo spravedlnosti za obchody z dob hypoteční krize. Citi, která pokutu zúčtovala do druhého čtvrtletí, přesto dokázala vydělat. Z loňských čtyř miliard dolarů však zbylo jen 180 milionů. Obdobný osud potkal i Bank of America. Zisk bankovní dvojky meziročně propadl bezmála o polovinu poté, co ústav zaplatil v rámci soudních sporů za své hypoteční hříchy čtyři miliardy dolarů.

Banky však netrápí jen minulost. Za osmiprocentním poklesem zisku banky JP Morgan stál mimo sedmisetmilionových soudních výdajů i propad zisků z obchodování, a to především na dluhopisových trzích. Byznys, který v posledních letech táhl výsledky amerických bank, totiž leží ladem. Trh ovládla nejistota ohledně směřování americké centrální banky, a investoři se tak papírům raději vyhnuli.

Obdobný trend hlásí i ostatní hráči. Výnos bank z obchodování tak oproti loňsku v průměru o deset procent propadl. Bankám nepřejí ani stojaté vody akciových trhů. Takzvaný index strachu (VIX) hovoří o největším klidu zbraní na parketu od počátku velké krize, obchodníci tak nemají na co spekulovat a obchod chřadne.

Příjmy bank naopak rostou z poradenství a přípravy firem pro vstup na burzu. Ve druhém kvartálu takto Goldman Sachs vydělal bezmála 1,8 miliardy dolarů, tedy nejvíce od roku 2007.


Čtěte také:

Citigroup zaplatí USA pokutu sedm miliard dolarů. Kvůli hypotékám

USA vyměřily bance BNP Paribas rekordní pokutu 177 miliard korun

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web