Zisky bank začaly klesat

Potvrzeno, banky letos nebudou přepočítávat rekordní výdělky jako loni. Zisk za letošní první tři měsíce v sektoru meziročně klesl zhruba o deset procent na 14,3 miliardy korun. Ve stejném období loni byl 15,8 miliardy, jak vyplývá z bankovní statistiky zveřejňované ČNB.

 ilustrační foto
9.5.2013 6:36   |  

Za celý loňský rok banky vydělaly 63,9 miliardy korun, což bylo nejvíce v historii. Pomohlo jim k tomu rozpouštění opravných položek a také vývoj na trhu, který přál jejich investicím do dluhopisů – to zakrylo relativně slabou obchodní výkonnost bank. Ta se už nyní projevila.

„Loňský rok byl v mnohém rekordní a není s podivem, že se bankovnímu sektoru letos nedaří udržet stejnou výkonnost. Ekonomika dlouhodobě neroste, takže je obtížné výrazněji zvyšovat objem aktiv při udržení přijatelné míry rizika,“ řekl deníku E15 poradce pro bankovnictví KPMG a exguvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Výsledky, které zatím zveřejnily některé banky, jsou zcela v duchu tohoto trendu. Kvartální čistý zisk Komerční banky klesl o devět procent na 3,15 miliardy korun a zisk České spořitelny spadl o šest procent na 4,2 miliardy korun.

Tůma říká, že pokračuje tlak na snižování nákladů v bankách. „I zde je prostor již omezený; v mezinárodním srovnání mají české banky poměr nákladů a výnosů na velice příznivých úrovních. Ve zbývající části roku nebude tlak na ziskovost bank o nic menší než v prvním čtvrtletí, takže neočekávám, že by se podařilo zopakovat úspěch z loňského roku,“ uzavírá Tůma. České banky ke konci kvartálu spravovaly 3,7 bilionu korun.


Čtěte také:

Komerční bance klesl ve čtvrtletí zisk o desetinu na 3,2 miliardy

Zisk Komerční banky loni vzrostl téměř o polovinu

Komerční banka a Česká spořitelna vyplatí vyšší dividendu


Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web