Život ve stínu Lehman Brothers: trhy se vzpamatovávají pomalu

15.9.2010 7:29   |  

Ani dva roky nestačily světovým akciovým trhům k úplnému zotavení z krize, která následovala po pádu investiční banky Lehman Brothers. Výrazně se změnilo chování investorů. V posledních dvou letech dávali namísto akcií přednost zaručeným příjmům z dluhopisů. Výnosy kvalitních bondů tak byly stlačeny na rekordně nízké hodnoty.

Spousta akciových indexů, včetně amerických Dow Jones a S&P 500, se naproti tomu stále nedostala nad úroveň, kde byly před černým pondělkem 15. října 2008.

Podle údajů společnosti EPFR Global stáhli za poslední dva roky investoři z rozvinutých trhů 203 miliard dolarů, 8,5 procenta z celkových investic ve vyspělých ekonomikách. To proto, aby je použili v rozvojových zemích. Ne snad, že by toužili podstupovat vysoké riziko, ale protože tyto ekonomiky přebírají roli motoru světového hospodářského růstu od kulhajícího rozvinutého světa.

Investoři se přiklonili také k investicím, které jsou vnímány jako „bezpečné přístavy“. Za dva roky se jim povedlo poslat cenu zlata o 64 procent směrem vzhůru. Index Dow Jones Industrial Average se dva roky po pádu Lehman Brothers stále obchoduje téměř 850 bodů pod úrovní z 15. září 2008, kdy byl na 11388 bodech. To je odlišný vývoj od dozvuků jiné krize. Dva roky po krachu na burze v roce 1987 se Dow Jones obchodoval o 400 bodů výše, což tehdy představovalo 20procentní růst. Od začátku září však index přidal pět procent poté, co lepší než očekávané zprávy umlčely obavy z příchodu krize s dvojím dnem. Zdá se tedy, že investoři pomalu přecházejí od dluhopisů zpět k akciím. Kupon desetiletých amerických vládních bondů totiž vzrostl na 2,8 procenta z 2,5 procenta na konci minulého měsíce.

Radost by ale mohla být předčasná. Poslední zimu se také spousta investorů domnívala, že to nejhorší mají trhy za sebou. Pak přišly dluhové potíže Řecka a dalších evropských zemí, velká připomínka, jaké riziko představují vysoké vládní dluhy. A trhy opět padaly. Poslední zprávy z nich, ačkoliv nejsou tak špatné, jak se očekávalo, zatím také nepřesvědčují o udržitelnosti aktuálního ekonomického růstu.

Obchody, které se nevyplatily

Banka Lehman Brothers byla „namočena“ do obchodování s rizikovými deriváty, které byly zajištěny půjčkami na bydlení nemajetným Američanům. Lidé s nízkými příjmy, kteří si pořídili svou první střechu nad hlavou, nebyli schopni platit zvýšené splátky poté, co jim skončila fixace nízkých úroků. A bublina splaskla. Bance se nějakou dobu dařilo pomocí účetních triků maskovat skutečný stav věci. Když se vše provalilo, nepodařilo se jí přesvědčit investory, že toxické hypotéky, které – ať vědomě, či nevědomě – nakoupila, zvládne. Její akcie se ocitly ve volném pádu. Americká vláda ji nechala zkrachovat.

Svou roli hrály obavy, že by jinak vytvořila nebezpečný precedent, podle nějž banky mohou riskovat, jak se jim zlíbí, protože v případě pádu jim vláda z peněz daňových poplatníků vypomůže.

Později ale Spojené státy zachraňovaly finanční sektor stovkami miliard dolarů.

Manažeři „Lehmanů“ se na trhu neztratili

Datum pádu Lehman Brothers – 15. září 2008 – se stalo časovým milníkem současné finanční krize a jméno této investiční banky jejím symbolem. Za poslední dva roky ze světa zmizely stamiliardy dolarů a na pokraj bankrotu se dostaly i celé státy. Bývalí manažeři „Lehmanů“ se však na trhu práce většinou neztratili.

Vazby některých z nich sahají až do Čech. Třeba někdejší šéf evropských strukturovaných produktů Lehman Brothers Chris Patrick vedl aktuální akvizici české Banco Popolare, kterou kupuje jeho zaměstnavatel, fond AnaCap. Do fondu s sebou přivedl další dva lidi.

Nejvyšší šéfy Lehman si zčásti rozebrala konkurence. Někteří poté, co severoamerickou divizi banky koupila za tři čtvrtě miliardy liber britská Barclays, skončili tam. Jiní, jako bývalý generální ředitel Richard Fuld, založili poradenské firmy a o klienty nemají nouzi. Čestnou výjimkou je bývalá finanční ředitelka Erin Callan. Ta žije v ústraní svého domu v East Hamptonu a se stresem z pádu banky se prý dosud nevyrovnala.

Kde jsou bývalí šéfové

Richard S. Fuld Jr.

Bývalý nejvyšší šéf Lehman Brothers založil poradenskou firmu Matrix Advisors, radí také u Legend Securities. Jeho firma pracuje pro velké korporace včetně IBM. Tento měsíc vypovídal před americkou komisí, která vyšetřuje příčiny finanční krize. Uvedl, že pád „Lehmanů“ byl způsoben „nekontrolovatelnými pohyby trhu, jejich nesprávným vyhodnocením a spekulacemi, že Lehman nemá dostatečný kapitál.“ K pádu banky podle něj přispěli i regulátoři, kteří bance odmítli pomoci.

Hugh „Skip“ McGee III.

V Lehman Brothers působil jako globální šéf investičního bankovnictví. Nyní zastává stejnou pozici u Barclays Capital. Pomohl bance k velmi lukrativním obchodům – včetně poradenství při nabídce BHP Billiton na koupi firmy Potash v hodnotě přes čtyřicet miliard dolarů.

Mark Shafir

Někdejší nejvyšší šéf oddělení fúzí a akvizic, nyní má stejnou pozici u Citigroup. Opouštěl „Lehmany“ jako jeden z mála bez ztráty reputace, protože na nabídku Citigroup kývl pár týdnů před pádem banky. Pomáhal aranžovat převzetí části Lehman Brothers britskou Barclays. Nechal se slyšet, že pokud by k převzetí nedošlo, krach by byl mnohem horší.

Autor: Zdeněk Pečený, tzv

Komentáře

Čtěte také

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Německá kancléřka Angela Merkelová nemohla během čtvrteční návštěvy Prahy předpokládat, že získá Česko na svou stranu v oblasti migrace. V reakci na ohlasy německých médií to dnes… více

Mobilní web