Životní pojištění často nepřináší jistotu. V čem je chyba | E15.cz

Životní pojištění často nepřináší jistotu. V čem je chyba

Životní pojištění často nepřináší jistotu. V čem je chyba
Nehoda, ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk/ap

Peníze.cz
Ondřej Podlešák

Až příliš často neplní životní pojištění svůj hlavní účel: nepřináší žádnou jistotu. Sjednané pojistné plnění často nikoho nezajistí na déle než pár měsíců. A to mluvíme o těch případech, kdy je alespoň nějaké vyplacené. Kde je chyba ve vašem životním pojištění?

V Česku je sjednáno přes šest milionů životních pojištění. Je to úctyhodné číslo, když vezmeme, že číslo zhruba odpovídá počtu lidí v aktivním věku, vypadá to, že jsme zvyklí hrát na jistotu. Bohužel je to jistota iluzorní: celá řada těchto pojistných smluv je špatně nastavená. Chyby děláme při výběru druhu pojištění, při nastavení pojistné částky, ale i při samotném vyplňování smlouvy, především pak zdravotního dotazníku. Víte, jak se takových chyb vyvarovat?

Jak dlouho vám vydrží sto tisíc?

Když člověk vezme svůj život do vlastních rukou, jednou z prvních myšlenek by mělo být vytvoření dostatečné rezervy, kdyby se něco stalo. A nejpozději v okamžiku, kdy si pořídí nějaké závazky, by mezi „kdyby se něco stalo“ měl začít počítat i vlastní smrt. Pokud nedokáže vytvořit rezervu, která by závazky pokryla – a mezi takové závazky se počítá zajištění rodiny –, pak je čas uzavřít životní pojištění.

Řekněme tedy, že máte rodinu. A že máte nějaké finanční závazky, půjčky – typicky třeba hypotéku. V takovém případě na pojištění určitě nešetřete, rozhodně ne na výši pojistné částky. Spočítejte důkladně, jaká je výše všech úvěrů, které je potřeba splatit, kolik let bude trvat, než dostudují děti, a jakou díru v měsíčním rozpočtu vytvoří úmrtí jednoho z partnerů.

Pravděpodobně se dostanete do řádu milionů. Jaká je ovšem česká skutečnost? Pojistné částky na smlouvách se většinou pohybují ve stovkách tisíc. Domácí úkol pro pilnější: jak dlouho s nimi vystačí dva lidé, jak dlouho tři, jak dlouho tři, kteří umořují hypotéku?

Vzpomeňte si občas na pojišťovnu

Na pojišťovnu je také dobré si někdy vzpomenout. Jednak vůbec není od věci podívat se na pojistné podmínky, možná jste přistavovali a zase si brali hypotéku, jednak jde o takové situace, kdy se nějak mění váš „rizikový profil“. To může být třeba změna zaměstnání. Řeknete si, že práce v kanceláři už máte plné zuby, že budete raději pracovat na čerstvém vzduchu, že je to určitě zdravější. Pojišťovna ovšem může mít jiný názor, třeba se jí práce dřevorubce bude zdát o něco riskantnější. A zamlčení takové okolnosti by mohla brát za podfuk a ještě by určitě drze tvrdila, že podfukářům ona nikdy nic nevyplácí.

S poctivostí nejdál dojdeš

Vyplňování smlouvy nepodceňujte a všechny údaje uvádějte pravdivě. Důležité je uvést řádně své zaměstnání – pokud například uvedete zaměstnání „majitel firmy“ – máte IČO, ale reálně pracujete na stavbě, jste pro pojišťovnu stavební dělník. Čili jste při vyplňování smlouvy uvedli nepravdivé údaje. To má jeden nepříjemný důsledek: pojišťovna vám v případě, že se něco doopravdy stane, může vyplatit míň, než bylo dohodnuto, případně dokonce nevyplatit vůbec nic. A bude v právu.

Obdobně platí pro sportovce: některé sportování může pojišťovna považovat za rizikový faktor. A zamlčení takového rizika může mít zase týž neblahý dopad. „Pokud by bylo zjištěno, že zamlčení sportovní registrace pojištěného by mělo vliv na sjednání pojistné smlouvy, případně stanovení pojistného, pojistné plnění by nebylo poskytnuto,“ říká Václav Bálek, tiskový mluvčí pojišťovny Allianz.

Celý článek čtěte na Peníze.cz

Autor: Peníze.cz, Ondřej Podlešák
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!