Zkrachovalá banka Lehman Brothers stále investuje miliardy

Ačkoli od pádu Lehman Brothers uplyne v září už šest let, banka je na finančních trzích stále aktivní. Svědčí o tom dubnový report likvidovaného peněžního ústavu konkurznímu soudu na Manhattanu. Podle něho banka ke konci loňského roku disponovala portfoliem čítajícím miliardy dolarů investic, realitami počínaje a vysokorizikovými deriváty konče.

 Lehman Brothers
7.4.2014 8:10   |  

Banka přiznala soudu investice v objemu 2,2 miliardy dolarů ve fondech soukromého kapitálu, tři miliardy v komerčních nemovitostech a miliardu v podobě derivátových aktiv.

Největší příběh v moderních dějinách finančnictví se stále neuzavřel kvůli tomu, že bankéři Lehman Brothers léta odkládali prodej svého majetku na lepší časy. Nyní z této politiky budou těžit i věřitelé, ztratí totiž méně peněz, než předpokládali. Držitelé dluhopisů zkrachovalé banky dostanou ze své někdejší investice až o čtvrtinu více, než bylo stanoveno k okamžiku vstupu Lehman Brothers do likvidace v prosinci roku 2011.

Zatímco tehdy věřitelé počítali s tím, že z každého dolaru bondů předlužené banky dostanou zpět 21 centů, nyní by měli díky dodatečným investicím banky dostat o šest centů více. Nejlépe ve svém „posmrtném životě“ hospodařila derivátová divize Lehman Brothers. Věřitelům proplatí téměř třetinu jejich pohledávky.

Po ohlášení úpadku banky v září 2008 se napříč finančními trhy strhla prodejní smršť, která do března roku 2009 srazila hodnotu amerického akciového trhu o více než polovinu. Avšak banka Lehman Brothers, chráněná před požadavky věřitelů podle Kapitoly 11 bankrotového zákona, si část investic mohla ponechat, a vyhnout se tak nuceným prodejům majetku za ceny odpovídající kulminující tržní panice.

Celkově banka Lehman Brothers vyplatila držitelům dluhopisů v pěti splátkách již více než osmdesát miliard dolarů. Předpokládá se, že likvidace a vypořádání soudních sporů z období před bankrotem bankovního domu potrvá ještě dalších několik let. Naposledy likvidátoři v únoru prodali ze zbývajícího majetku banky miliardový podíl v projektu bytového komplexu Archstone.


Čtěte také:

Jak viděla média pád Lehman Brothers

Banka Lehman Brothers svou smrtí děsí ještě po pěti letech

Pět let od konce Lehman Brothers: některým krach banky zničil kariéru, jiné zviditelnil

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorský premiér Horst Seehofer se po uzavřeném zasedání bavorského zemské vlády distancoval od postoje kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi. Kancléřčino "to zvládneme" prý… více

Mobilní web