Zlatá horečka stoupá

6.8.2010 8:09   |  

Poté, co se v roce 2000 ukázalo, že akcie technologického sektoru nejsou to správné investiční perpetum mobile, a poté, co jsme se v roce 2007 mohli přesvědčit, že to nejsou ani nemovitosti a ani ropa (rok 2008), máme tu dalšího kandidáta, kterým je zlato.

Odhadnout, kdy se investoři přesvědčí, že i pro vznosné zlato platí něco tak přízemního, jako je vztah mezi rizikem a výnosem, si netroufám. Jsem však zcela přesvědčen, že takový čas přijde.

Cena zlata se od osmdesátých let, kdy došlo ke splasknutí komoditní bubliny, pohybovala dlouhý čas směrem dolů. V roce 2000 došlo k obratu trendu a za posledních 30 let vzrostla cena zlata přibližně o 400 procent. V posledních letech si tohoto růstu všímá čím dál více investorů.

Kdo má zájem

Cenu zlata určuje poptávka a nabídka. Přitom se však nelze spokojit s prostým konstatováním, že aktuální poptávka nabídku převyšuje, a to tlačí na cenu zlata. Nabídka se stabilně pohybuje někde kolem 3500 tun. Abychom věděli, co od této investice očekávat, je potřeba znát strukturu poptávky (viz graf).

Jak je z něho patrné, největší podíl má stále výroba šperků. Její zastoupení však výrazně klesá. Průmyslové využití má poměrně stabilní, ale malý podíl. Část poptávky, která v čase nabývá na významu, jsou investoři do žlutého kovu. Především díky zájmu ze strany investorů je celková poptávka větší než nabídka. A zvyšující se obliba zlata má za následek i růst jeho ceny. To jednoduše znamená, že poptávku po zlatě tvoří především subjekty, které věří, že hlad po zlatě vzroste.

Jak dlouho potrvá investiční šílenství?

Rostoucí neboli býčí trendy mají zpravidla tři fáze. V první fázi, kdy je aktivum kvůli špatné minulé výkonnosti neatraktivní, investují dobře informovaní investoři a vizionáři. Ve druhé fázi se postupně přidávají i další. Růst je zároveň podporován fundamenty. Tato fáze trvá a přináší zajímavé výnosy. Poslední fáze je mánie na trzích. V této fázi vstupují na trh nezkušení investoři nalákáni minulými výnosy. Aktiva v této fázi si všímají i novináři a informace o zaručeném růstu Zlatá mánie.

Díky zvyšujícímu se zájmu investorů o zlato je celková poptávka větší než nabídka a jistotě plní přední stránky novin. Komentátoři a optimisté hledají celou řadu důvodů, proč je růst zdravý a bude trvat dále a proč není aktivum už ve třetí, ale teprve ve druhé fázi a proč bude dosahovat nových rekordů. Při tom cena stále výrazně roste a všichni, kdo varují před kolapsem, jsou tak trochu za vysmívané hlupáky. Co následuje po této fázi, lze snadno odhadnout a není to nic příjemného, alespoň tedy pro investory. Zmíněný aspekt růstu ceny zlata je naprosto klíčový pro očekávání, která od investice do zlata můžeme mít. Aktuálně je totiž zlato vším, jen ne bezpečným přístavem.

Máte srdce hráče?

U investice do zlata je velmi důležité, s jakými předpoklady zlato kupujeme. Rozhodně nelze doporučit jeho nákup nikomu, kdo si nemůže dovolit ztratit polovinu takto investovaných úspor. Při investování nejsou důležité naslibované výnosy, ale také rizika. Aktuální situace na trhu se zlatem je taková, že se může dít naprosto cokoliv od prudkého růstu po volný pád cen. Tento stav připomíná spíše kasino.

Přestože bez křišťálové koule není možné poznat, v jaké fázi se zlato nachází a jak dlouho v ní zůstane, je vhodné předpokládat, že jsme ve třetí fázi mánie. Tím se vyhneme nemilému překvapení, které zažila již řada investorů v roce 2000, 2007 a 2008.

Autor je analytikem společnosti Fichtner

Autor: Tomáš Tyl

Komentáře

Čtěte také

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Americký viceprezident Joe Biden varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "Vypadá to… více

Mobilní web