Zlato ztrácí lesk

25.8.2009 8:41   |  

Zlato je laiky často považováno za bezpečnou investici. Ve skutečnosti je však velmi volatilní komoditou. Proslulá „bezpečnost“ je dána pouze tím, že zlato zpravidla negativně koreluje s vývojem ekonomiky, akciových trhů a prakticky všech „rizikových aktiv“.

To znamená, že v době ekonomické recese je vhodným útočištěm. Platí to ale i opačně, v době ekonomické konjunktury prožívá zlato chmurná léta.

Před dvěma lety se unce zlata obchodovala za 650 dolarů. Pak došlo k razantnímu růstu. Na jaře loňského roku se cena dostala na historické maximum 1033 dolarů za unci. V následujících měsících pak cena postupně klesla zpět k 750 dolarům. Začátkem letošního roku už se zlato opět přiblížilo magické tisícovce. Nyní se již půl roku pohybuje v rozmezí 900 až tisíc dolarů.

Pád nehrozí

Jako vždy se nabízejí různé varianty dalšího vývoje ceny zlata, které se odvíjejí od budoucího průběhu aktuální hospodářské recese. Pokud by došlo k rychlému a silnému oživení ekonomického růstu ve světě, pak by cena zlata mohla prudce klesnout. Takový scénář považuji za nepravděpodobný. Silné oživení by muselo být taženo růstem spotřeby domácností, novou nadbytečnou výrobou a nadbytečnou spotřebou. Sotva jsme lehce slevili ze svých životních nároků, a už bychom chtěli vidět další konzumní bublinu? Vzhledem k růstu nezaměstnanosti a zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů jeví se značný růst spotřeby domácností jako nereálný.

Větší růst je nepravděpodobný

Pokud by naopak došlo opětovně ke značnému zhoršení ekonomické situace a svět znovu upadl do hluboké recese (či deprese), mohlo by zlato raketově růst. Kdyby do toho navíc přišel prudký pokles hodnoty dolaru, mohla by se cena zlata vyšplhat třeba až ke dvěma tisícům dolarů za unci. Avšak ani tomuto scénáři nedávám velkou šanci. Ačkoliv patrně přijdou další problémy bank spojené s nesplácením úvěrů, ekonomická situace se může znovu zhoršit (aktuální oživení je taženo z velké části šrotovným a dalšími vládními stimuly, tudíž je jen dočasné), dolar bude asi nadále oslabovat, USA budou mít větší a větší problémy financovat deficit státního rozpočtu a na delším horizontu reálně hrozí vyšší inflace – to vše jsou často uváděné důvody pro pokračující růst ceny zlata – neočekávám, že situaspolečnost ce bude natolik vyhrocená, aby skutečně došlo k prudkému růstu ceny zlata.

Čeká nás stagnace

Nejvíce se kloním k variantě, že světovou ekonomiku nečeká rychlé oživení, ale ani pokračující propad, že USA budou mít problémy najít nové věřitele, ale najdou je, že dolar bude oslabovat, ale postupně, a že za pár let možná přijde vyšší inflace, nicméně ve snesitelné míře (pět až deset procent). Očekávám, že investoři budou několik let méně riskovat a akciové trhy i zlato budou oscilovat okolo současných hodnot. Nakoupit zlato se vyplatilo před dvěma roky, dnes už ztratilo svůj lesk.

Těžbě vévodí Kanada

Na vývoji ceny zlata se dá podílet také nepřímo investicí do akcií společností těžících zlato. Dle tržní kapitalizace i dle ročních tržeb je největší firmou v oboru Barrick Gold (Kanada). Nejvyšších zisků za rok 2008 dosáhla další kanadská společnost Goldcorp, která má obdivuhodnou ziskovou marži – z tržeb ve výši 2,4 miliardy dolarů vytvořila zisk 1,3 miliardy.

Fundamentálně se ceny akcií všech deseti největších veřejně obchodovatelných společností jeví poměrně drahé. Akcie se obchodují zhruba za patnáctinásobek očekávaných zisků pro rok 2009. V cenách je tak částečně již zahrnuto spekulativní očekávání pokračujícího růstu ceny zlata, tedy vyšších zisků v budoucnosti. FINEZ Investment Management zastává názor, že zlato už nemá potenciál výraznějšího růstu, proto investici do zlata ani uvedených společností nedoporučuji.

I kdyby došlo k propadu hodnoty dolaru, tak to pro korunového investora nic neznamená. Možná za unci zlata dostane víc dolarů, ale ne víc korun. Podstatnější je v tomto směru hrozba vyšší inflace, v takovém případě jsou komodity včetně zlata dobrou ochranou. Ale jelikož zlato jinak nemá příliš důvodů růst, dávám přednost jiným komoditám, aktuálně třeba pšenici nebo kukuřici.

Autor je ředitelem společnosti FINEZ Investment Management

Autor: Jan Traxler

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web