Zlepšení na trhu práce snížilo počet insolvenčních návrhů

2.8.2011 15:58   |  

V červenci bylo v Česku podáno celkem 1769 insolvenčních návrhů, což představuje při přepočtu na počet pracovních dní meziměsíční pokles o 11 procent. Zároveň jde o druhou nejnižší hodnotu od začátku letošního roku. V dobrém výsledku se podle společnosti Creditreform, která data zveřejnila, odráží zlepšující se situace na trhu práce.

Z celkového počtu bylo 496 insolvenčních návrhů právnických osob a 1273 návrhů fyzických osob. Počty potvrzují očekávané tendence a i při přepočtu na počet dní v měsíci klesají jak u právnických, tak i u fyzických osob.

Prohlášením úpadku končí zhruba polovina návrhů. Řešení úpadku je možné buď konkurzem nebo reorganizací. Konkurzů bylo v červenci 2011 prohlášeno 113. Konkurs je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkursu jsou zjištěné pohledávky věřitelů poměrně uspokojeny.


Čtěte také: Dražeb zastavených domů přibývá


Zmírňuje se také dynamika růstu u osobních bankrotů. Částečný podíl na poklesu insolvenčních návrhů má vliv dovolených, ale především jde o důsledek zlepšující se situace v oblasti zaměstnanosti. Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí byla nezaměstnanost v Česku v červnu nejnižší za poslední dva roky. Insolvenci fyzických osob je možné řešit oddlužením. Oddlužení probíhá buď formou zpeněžení majetku dlužníka nebo plněním splátkového kalendáře, kdy dlužník musí během 5 let splatit věřitelům alespoň 30 procent dluhu. Pokud dlužník není schopen řešit úpadek oddlužením, je prohlašován konkurz. V červenci požádalo o oddlužení celkem 1208 osob. Oddlužení bylo povoleno v 833 případech. Oddlužení formou zpeněžení majetku využilo v červnu 12 dlužníků. V ostatních případech bylo oddlužení řešeno nastavením splátkového kalendáře.

U právnických osob by měl podle společnosti Creditreform vývoj počtu insolvenční návrhů v dalším období stagnovat, u spotřebitelů bude závislý na vývoji trhu práce.

Zdroj: insolvenční rejstřík, Creditreform

Autor: sal

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web