Zprostředkovatelé pojištění preferují Babišův návrh na změny provizí

Pojišťovací zprostředkovatelé podporují u změn v novele zákona o pojišťovnictví upravený návrh ministerstva financí, pojišťovny se přiklánějí k návrhu poslance ČSSD Ladislava Šincla. Vyplývá to z vyjádření jejich asociací. Návrh zákona vyvolal konflikt mezi ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a Šinclem, kvůli problému se ve čtvrtek sešla koaliční rada. Spor se věcně týkal změn v provizích pojišťovacích zprostředkovatelů.

 Andrej Babiš
20.6.2015 10:33   |  

Návrh MF garantuje vyšší hodnotu odkupného, tedy peněz, které spotřebitel obdrží při výpovědi jeho pojištění. Zatímco nyní po dvou letech nedostane při výpovědi smlouvy na odkupném nic, návrh MF mu zaručí výplatu určité částky. Vládní návrh chce podle MF zabránit tomu, aby spotřebitelé byli nuceni k opakovanému sjednávání pojištění a neustálého placení nových poplatků za sjednaní takových pojištění.

„Z našeho pohledu je vždy nejlepší stav bez jakékoliv provizní regulace. Ale pokud porovnám tento návrh s návrhem pana Šincla, pak musím říci, že návrh MF je o skutečné ochraně klienta, na rozdíl od Šinclova,“ uvedl výkonný ředitel Unie finančního zprostředkování a poradenství Jiří Šindelář.

MF chce podle něj řešit to, co klienta nejvíce zajímá, tedy jaké poplatky mu pojišťovna může strhnout. Nikoliv jen provize, jejichž regulace je jen ochranou pojišťovny, ale ne klientů. MF chce stanovit strop pro celkové poplatky pojistek, kdežto Šincl jen jednu jejich kategorii, a to poplatky na úhradu provizí. „Jeho návrh dává tedy pojišťovnám široký prostor, jak si na peníze ze zaregulovaných provizí mohou sáhnout, například zavedením poplatku za předčasné ukončení smlouvy a podobně,“ poznamenal Šindelář.


Přečtěte si: Hrozí další střet zájmů? Babišův bratr jde prodávat pojistky do Česka


Podle výkonného ředitele České asociace pojišťoven Tomáše Síkory však návrh MF pouze stanovuje, jaké pořizovací náklady může pojišťovna zahrnout do výše odkupného. Taková právní úprava by nemotivovala zprostředkovatele na trvání pojistné smlouvy a tím by nebylo zabráněno dalšímu přepojišťování klientů, podotkl.

„Ministerstvo financí dlouho hájilo zájem makléřů. Jak se ukazuje, tak to nebyla správná pozice. Jsem rád, že pod tlakem poslance Šincla změnilo svojí pozici a nyní navrhuje, že by se odměny makléřů měly regulovat. To je obrat správným směrem. Jsem rád, že poslanec Šincl byl v tomto směru úspěšný a že se nezalekl odporu ministerstva financí proti regulaci odměn makléřů,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Šincl chce svým návrhem snížit a stanovit maximální odměnu pojišťovacím zprostředkovatelům

„Jak se zdá, tak budeme budeme schopni najít na půdě sněmovny nějaké řešení. Jestli to bude návrh poslance Šincla, nebo nový návrh ministerstva financí, o tom je třeba ještě jednat,“ dodal.

Podstatou Šinclova návrhu je zamezit současné praxi, kdy zprostředkovatelé ve snaze získat provizi za uzavření nové smlouvy s klienty ukončují smlouvy nejčastěji mezi druhým až pátým rokem pojištění. Šincl chce svým návrhem snížit a stanovit maximální odměnu pojišťovacím zprostředkovatelům. Částku, o níž se provize sníží, tj. přes čtyři miliardy korun ročně, chce připsat pojištěným lidem do výnosů.

Šincl dnes uvedl, že o Babišovu omluvu nestojí. „Na druhou stranu mě těší, že jsem ho donutil podat prostřednictvím poslance Romana Kubíčka pozměňující návrh, který v části souzní s mým návrhem, avšak neobsahuje zastropování provize pojišťovacím zprostředkovatelům. Pozměňující návrh poslance za ANO je tak určitým kompromisem, který vrací zprostředkovatele do výhodnější pozice. Můj návrh je daleko širší a pro klienty pojišťoven výhodnější,“ doplnil.


Čtěte také:

Experti o Šinclově návrhu: Omezení pojišťovacích provizí pročistí trh

Babiš: Poslanci ČSSD Šinclovi se neomluvím, lhal o mně

Babiš: Ať už se ČSSD rozmyslí, koho chce za partnera, Agrofert neprodám

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web