Zůstaňte. Žádá starosta Londýna banku HSBC

7.3.2011 14:13   |  

Londýnský starosta Boris Johnson se vložil do spekulací kolem odchodu banky HSBC z britské metropole. Představitelé HSBC vyzval, aby zvážili dlouhodobé přínosy setrvání v Londýně ve srovnání s přestěhováním centrály do Hongkongu.

Rétorika banky HSBC se před nedávnem zostřila, když si předseda správní rady Douglas Flint nebral servítky při kritice bankovní daně ministra financí George Osborna. Jde prý o zdanění banky, která v Londýně sídlí a akcionáři banky se stále vehementněji dožadují přesunu sídla do Asie.

Londýnská radnice na vyostřující se situaci reagovala rychle a starosta Johnson slíbil, že udělá cokoli, co je v jeho pravomoci, aby udržel bankovního obra v Londýně. „Apelujeme na HSBC, aby si uvědomila, že Londýn nabízí v dlouhodobém horizontu výhody, které jeho konkurenti nemohou nabídnout,“ citoval deník City A. M. mluvčího londýnské radnice. Nicméně i radnice připouští, že dominance Londýna jako finančního centra nemůže být brána samozřejmost, která tu bude navždy.

Jakákoli intervence ze strany Johnsona pravděpodobně ještě přiostří vztahy radnice a ministerstva financí. Londýnský starosta již delší dobu požaduje od vlády méně populistickou rétoriku vůči bankéřům a tvrdí, že padesátiprocentní daň z příjmu bude znamenat jedině odliv talentů z britské metropole.
V HSBC právě probíhá revize sídla skupiny, proces, který se opakuje každé tři roky. Kvůli rychle se měnící regulaci nejde tento rok o pouhou rutinní záležitost. Konečné rozhodnutí bude pravděpodobně známé až v zaří.

Banka uvedla, že za loňský rok zaplatila na daních 4,85 miliardy dolarů. Z toho 383 milionů šlo na britskou korporátní daň a dalších 300 milionů padlo na britské zdanění bankovních bonusů.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web