Zůstaňte. Žádá starosta Londýna banku HSBC

7.3.2011 14:13   |  

Londýnský starosta Boris Johnson se vložil do spekulací kolem odchodu banky HSBC z britské metropole. Představitelé HSBC vyzval, aby zvážili dlouhodobé přínosy setrvání v Londýně ve srovnání s přestěhováním centrály do Hongkongu.

Rétorika banky HSBC se před nedávnem zostřila, když si předseda správní rady Douglas Flint nebral servítky při kritice bankovní daně ministra financí George Osborna. Jde prý o zdanění banky, která v Londýně sídlí a akcionáři banky se stále vehementněji dožadují přesunu sídla do Asie.

Londýnská radnice na vyostřující se situaci reagovala rychle a starosta Johnson slíbil, že udělá cokoli, co je v jeho pravomoci, aby udržel bankovního obra v Londýně. „Apelujeme na HSBC, aby si uvědomila, že Londýn nabízí v dlouhodobém horizontu výhody, které jeho konkurenti nemohou nabídnout,“ citoval deník City A. M. mluvčího londýnské radnice. Nicméně i radnice připouští, že dominance Londýna jako finančního centra nemůže být brána samozřejmost, která tu bude navždy.

Jakákoli intervence ze strany Johnsona pravděpodobně ještě přiostří vztahy radnice a ministerstva financí. Londýnský starosta již delší dobu požaduje od vlády méně populistickou rétoriku vůči bankéřům a tvrdí, že padesátiprocentní daň z příjmu bude znamenat jedině odliv talentů z britské metropole.
V HSBC právě probíhá revize sídla skupiny, proces, který se opakuje každé tři roky. Kvůli rychle se měnící regulaci nejde tento rok o pouhou rutinní záležitost. Konečné rozhodnutí bude pravděpodobně známé až v zaří.

Banka uvedla, že za loňský rok zaplatila na daních 4,85 miliardy dolarů. Z toho 383 milionů šlo na britskou korporátní daň a dalších 300 milionů padlo na britské zdanění bankovních bonusů.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

EU prodloužila protiruské sankce, nejméně do ledna 2017

EU prodloužila protiruské sankce, nejméně do ledna 2017 aktualizováno

Evropská unie prodloužila hospodářské sankce vůči Rusku do konce ledna 2017. Hospodářská opatření, omezující především ruský přístup na finanční trhy a zakazující export určitých… více

Komerční prezentace
Mobilní web