Sazka prý vybrala jednoho z investorů, jméno však tají

30.1.2011 19:56   |  

aktualizováno Představenstvo Sazky dnes prý již vybralo jednoho z investorů. V zamotané "šachové" partii o záchranu Sazky se objevil další velký hráč. Jedná se o majitele skupiny KKCG Karla Komárka.Ten přinesl akcionářům Sazky vlastní nabídku oddlužení. Podle serveru iHNed.cz Komárkova skupina skoupila vlastní balík pohledávek za Sazkou a chce společně se Synotem do firmy investovat nutné miliardy. Proti nim stál návrh Penty a aktuální zřejmě zůstává i dříve favorizovaná Ulčákova nabídka.

Vedení loterijní společnosti Sazka dnes jednala o dvou nabídkách na oddlužení Sazky. Podle mluvčího Sazky Zdeňka Zikmunda již představenstvo dnes jednoho investora vybrala, podrobnosti chce Sazka sdělit na oficiální konferenci, která se bude konat v úterý 1. února.

Server iHNed.cz přišel dnes však s neoficiálních informací, podle které ve hře zůstává také nabídka Martina Ulčáka a jeho firmy E-Invest. Ulčák totiž jako jediný z potenciálních investorů nepožaduje akciový podíl v Sazce a slibuje, že si odměnu za svou investici vybere z příštích zisků Sazky. Server také v této souvislosti naznačuje, že nabídka dua Synot a Komárek zřejmě vedení Sazky nepřesvědčila.

Komárek mladší se Synotem či Penta

Na stole byl dnes návrh investiční skupiny Penta, svoje inovované řešení nabídla také další loterijní společnost Synot Holding, a to ve spolupráci s podnikatelem Karlem Komárkem mladším a jeho skupinou KKCG. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce to řekl místopředseda Českého olympijského výboru pro ekonomiku Jiří Kejval. „Další výpůjčky už nestačí, Sazka jednoznačně potřebuje strategického investora,“ uvedl Kejval. Předpokládá, že během příštího týdne se kvůli nabídce Penty a Synotu sejde mimořádná valná hromada Sazky.

Nabídka Penty podle Kejvala spočívá v tom, že by skupina Sazku zcela ovládla. České sportovní svazy by ale mohly počítat s tím, že by jim Sazka dále poskytovala část svých zdrojů.

Majitel Synotu Ivo Valenta uvedl, že holding je připraven poskytnout finance v celkové výši až 2,8 miliardy korun, a to za podmínky upsání 66% akcií ve prostěch skupiny KKCG. Zbývajících 34 procentů by pak dle něj zůstalo v držení stávajících akcionářů. Podobný scénář nastínil také Kejval. Ten také dodal, že na 30 % akcií by se mohlo v důsledku restrukturalizace dostat na burzu.

„Jsme připraveni poskytnout finační prostředky v celkové výši až 2,8 miliardy korun, a to za podmínky upsání 66 procent akcií společnosti Sazka ve prospěch KKCG. Zbývajících 34 procent zůstane nadále v držení stávajících akcionářů,“ uvedl majitel Synotu Ivo Valenta.

Spekulace o tom, že Komárek stojí v pozadí a zajímá se o Sazku se objevily již na konci minulého roku, firma KKCG to však oficiálně nepotvrdila. Mluvčí firmy Daniel Plovajko tyto spekulace před dvěma týdny dokonce razantně odmítl, napsal dále server iHNed.cz.

Společnost Synot ústy své mluvčí Magdy Pekařové potvrdila, že se původní nabídka Synotu od prosince změnila (Synot původně slíbil 250 milionů ročně v příštích 15 letech). Detaily Pekařová zveřejnit nechtěla a k možné spolupráci s Komárkem žádný komentář neposkytla. Během týdne se objevily spekulace, že by se Synotem mohl spojit podnikatel Martin Ulčák, ale zdá se, že tato varianta je kvůli novému vývoji situace mrtvá.

Vítek si je jistý svou silou

Podnikatel Radovan Vítek, který drží pohledávky za Sazku v hodnotě více než tři miliardy korun, uvedl, že pokud nedostane přijatelnou nabídku, dokoupí dluhopisy Sazky, aby získal nadpoloviční podíl na dluhopisech. Vítek v pátek posílil svou pozici, když získal dluhopisy od významné londýnské společnosti Black River.

Vítek dle serveru iHNed.cz má nákupy již předjednané a pak bude mít dle svých slov dostatečně velkou sílu na to, abych prosadil jejich okamžité zpoplatnění. Sazka by je dle něj musela vyplatit v plné výši, konkurenčního investora by to přišlo velmi draho. Server iHNed.cz upozorňuje, že Vítek má spolupracovat s velkými skupinami Pentou a J&T.

Sazka plánovala, že se dohodne s majiteli dluhopisů na snížení dluhu a prodloužení splatnosti. To by vyžadovalo souhlas minimálně tři čtvrtiny držitelů dluhopisů. Stopku ale může dát Vítek a ten také potvrdil, že tak učiní. Nejisté je tedy také moratorium, o kterém budou držitelé dluhopisů zítra hlasovat. Celkem musí s moratoriem souhlasit přes 50 procent věřitelů, tedy držitelů závazků ve výši 5,3 miliardy korun, doplňuje server.

Autor: mkr

Komentáře

Čtěte také

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy Fotogalerie

Internetový obchod Amazon plně zprovoznil svůj areál ve středočeské Dobrovízi. Zástupci firmy a obce Dobrovíz dnes společně přestřihli pásku u nové skladovací věže distribučního… více

Mobilní web