Nezapomínejte vhodně pojistit potomky

21.7.2009 10:54   |  

Z našich poradenských zkušeností vyplývá, že většina klientů zapomíná na pojišťování dětí pro případ trvalých následků vážných úrazů. Ty přitom mohou ohrozit finanční situaci rodiny a posléze i dítěte.

Drahé a zbytečné

Mezi některými pojišťovacími poradci a klienty je často oblíbené pojištění drobných úrazů nebo hospitalizace. Pokud se například bude dítě léčit po úrazu, bude pojišťovna vyplácet 500 korun denně. Pokud se bude léčit v nemocnici, bude pojišťovna vyplácet tisíc korun denně. Toto pojištění by stálo 130 korun měsíčně. Takovéto pojistky se dobře prodávají. Každý souhlasí s tím, že se dítěti může snadno něco stát (a také se stává - ročně je po úrazech hospitalizováno 30 tisíc dětí).

Takovéto pojištění však nedoporučujeme. Je totiž celkem drahé a rodina ho přitom nutně nepotřebuje. Náklady, které jí vzniknou hospitalizací, doporučujeme pokrýt z likvidní rezervy. Není třeba k tomu uzavírat pojištění. Peníze, které ušetříme, doporučujeme použít na rizika, jež mohou být opravdu vážná.

Trvalé následky

Největší finanční katastrofou totiž nejsou drobné úrazy, ale komplikované úrazy, jež zanechají trvalé následky a znamenají zásadní změnu v životě rodiny. Trvalé následky úrazů mohou znamenat nákladnou léčbu, investice do přestavby bytu, náklady na speciální školy či školky, omezení možnosti pracovat kvůli péči o dítě a podobně. Navíc rodiče budou chtít dítěti pomoci finančně i v době, kdy nebudou pracovně aktivní. Proto doporučujeme u dětí pojišťovat pouze trvalé následky úrazu, a to na částky, které se pohybují spíše v milionech než statisících.

Jistota za osm set

Například pojištění pro trvalé následky úrazu dítěte s pojistnou částkou jeden milion korun stojí 800 korun ročně. Dosahujeme tak vysoké pojistné ochrany a přitom za toto pojištění neplatíme příliš mnoho peněz. Pojištění by přitom mělo pokrýt zvýšené náklady spojené s výdaji na péči o postiženého (asistence - buď snížení příjmů jednoho z rodičů nebo externí), se zařazením se do života - přestavba bytu, auto, speciální škola, a s doživotní rentou, která zvýší životní standard dítěte.

Jak na pojištění pro děti

Nepojišťovat úrazy, které nezanechají trvalé následky, ale vyžádají si pouze pobyt v nemocnici. Vždy používat progresivní plnění. Plnění ,,až od“ vyšších úrazů zlevňují pojistku. Pojištění na pojistnou částku jeden milion korun s progresivním plněním (v případě trvalých následků jsou vyplaceny až čtyři miliony) stojí 67 korun měsíčně.

Autor je analytik společnosti Fichtner

Autor: Petr Syrový

Komentáře

Čtěte také

Turecké tanky přejely syrskou hranici, chtějí dostat Kurdy za Eufrat

Turecké tanky přejely syrskou hranici, chtějí dostat Kurdy za Eufrat

Turecko dnes ráno zahájilo za podpory letectva mezinárodní koalice ofenzivu proti radikálům z takzvaného Islámského státu (IS) u severosyrského města Džarabulus. Podle… více

Mobilní web