Ahold opouští slovenský trh, chce se zaměřit na Česko

Nizozemský nadnárodní obchodní řetězec Ahold, který v Česku vlastní prodejny Albert, opustí slovenský trh. Firma svých 24 prodejen a šest čerpacích stanic prodá společnosti Condorum a víc se zaměří na působení v Česku.

 albert
14.11.2013 12:53   |  

Na Slovensku v současnosti Ahold provozuje dvacet prodejen Hypernova, čtyři prodejny Albert a šest čerpacích stanic. Od první poloviny příštího roku se všechny stanou součástí sítě společnosti Condorum, která vlastní 90 obchodů Terno a Moje Samoška. Její loňské tržby dosáhly 127 milionů eur (3,4 miliardy korun).

„Společnost Ahold důkladně zvážila své strategické možnosti a rozhodla se slovenskou divizi prodat, neboť její pozice na slovenském trhu je velmi limitovaná. Odchod z tohoto trhu umožní vedení společnosti zaměřit se na další úspěšné působení v České republice,“ uvedla ve vyhlášení.

Odchod na druhý pokus

Zpráva o prodeji slovenské divize přišla po letech poklesu tržeb. Podle slovenského deníku Sme dosáhl obrat společnosti v roce 2011 přibližně 200 milionů eur (5,4 miliard korun), v loňském roce to bylo už jen 159 milionů eur. Ahold o odchodu ze slovenského trhu uvažoval již v roce 2007, kdy prodal své prodejny v Polsku francouzskému konkurentovi Carrefour. Svůj názor změnil, v další expanzi ale nepokračoval.

V České republice provozuje Ahold 283 supermarketů a hypermarketů Albert. V roce 2012 zde dosáhl čistých tržeb ve výši téměř 48 miliard korun a podle dnes zveřejněných výsledků na našem trhu ve třetím čtvrtletí zaznamenává růst. Podle odhadu společnosti Incoma GfK byl v loňském roce Ahold s podílem 9,7 procenta jedničkou na tuzemském trhu rychlo obrátkového zboží.

Společnosti se naopak nedaří v Nizozemí, kde se zákazníci ve snaze ušetřit zaměřují na nákupy levnějšího zboží. Ve třetím kvartálu tam provozní zisk klesl o 14 procent na 248 milionů eur (6,7 miliardy Kč). „V Nizozemsku se slabá spotřebitelská důvěra odrazila v dalším zpomalování růstu trhu,“ uvedl generální ředitel Dick Boer, který podobný trend očekává také v dalším čtvrtletí.


O maloobchodu čtěte více:

J&T může ovládnout slovenský maloobchod, jedná o převzetí pobočky Aholdu

Ztrátový Interspar je na prodej

Maloobchod se odráží ode dna. Tržby zachránili automobilisté


Autor: bre

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web