Alibaba prodal zboží za 11 miliard, hledá cesty k udržení růstu

Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding prodá ve fiskálním roce 2015, který skončí tento měsíc, prostřednictvím svých několika internetových stránek zboží za rekordních více než tři biliony jüanů (11,1 bilionu korun). Magickou hranici se firmě podařilo překonat deset dní před koncem fiskálního roku. Ve srovnání s předchozím fiskálním rokem, tedy za rok do konce března 2015, je prodej vyšší o 23 procent. Tempo růstu však zpomalilo ze 46 procent v předchozím roce.

 Jack Ma
21.3.2016 15:37   |  

Celková hodnota prodaného zboží, nazývaná hrubý objem obchodů (GMV), je důležitým ukazatelem růstu firmy pro analytiky. Výkonný místopředseda Alibaby Joe Tsai však na internetových stránkách firmy naznačil, že tento ukazatel, který se od roku 2012 ztrojnásobil, se stává méně důležitým měřítkem úspěchu firmy. „Růst je bezvýznamný, pokud není udržitelný. Proto jsme zaměřili svou pozornost na růst kvality a rozšíření domácí spotřeby,“ citovala agentura Reuters Tsaie.

Alibaba se snaží přilákat na své stránky více zahraničních prodejců a více proniknout na čínský venkov, kde žije zhruba polovina populace země a kde zatím internetový obchod není příliš rozšířen. Uvažuje i o rozšíření v rozvíjejících se zemích, jako Brazílie a Rusko.

Firma nyní bojuje se zpomalením ekonomického růstu v Číně nejníže za čtvrt století. Čína má na celkových aktivitách firmy podíl zhruba 90 procent. Spotřeba měla na loňském hrubém domácím produktu Číny podíl 66 procent, ten se zvýšil z 51 procent v roce 2014. Tsai věří, že tento posun ekonomiky pomůže firmám zaměřeným na domácí spotřebu.


Čtěte také:

Alibaba vyškolí milion mladých pro e-obchod na čínském venkově

E-shop Alibaba zdvojnásobil zisk, vydělal 12,5 miliardy jüanů za kvartál

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web