Amazon otevírá druhé kamenné knihkupectví, může jich mít až 400

Největší internetový obchod na světě Amazon se chystá otevřít druhé kamenné knihkupectví v USA. Podle plánu by v budoucnu mohl mít takových obchodů až 400, čehož se děsí majitelé malých prodejen knih, kteří po letech recese zažívají lepší období.

 Amazon
9.3.2016 18:03   |  

Amazon už provozuje jeden obchod v Seattlu, který je zároveň jeho sídlem. Pro druhou pobočku si vybral jižní Kalifornii, konkrétně San Diego. V budoucnu chystá masivní expanzi po celých Spojených státech.

Strategií Amazonu pro kamenné obchody je prodej nejúspěšnějších bestsellerů z jejich internetové nabídky. Zároveň poslouží také jako showroom pro elektronické výrobky, například čtečky Kindle Fire. Podle analytiků může společnost užívat obchody také jako menší distribuční centra.

Noční můra malých knihkupců

Z nástupu Amazonu mají obavy malí knihkupci, kteří přestáli velký úpadek způsobený nakupováním levných knih přes internet a nástupem elektronických knih. V posledních letech se jim znovu začalo dařit, což je způsobeno i novým trendem, dávajícím důraz na patriotismus a nakupování u známého prodejce.

Dokládají to i statistiky Americké asociace prodejců knih, která sdružuje hlavně nezávislé knihkupce. U jejích členů vzrostl během pěti let počet kamenných obchodů o 35%, zároveň meziročně stouplo množství prodaných knih o deset procent. Podle Johna Muttera, šéfredaktora newsletteru Shelf Awareness pro knihkupce a knihovníky, se Amazon snaží úplně ovládnout tu poslední složku prodeje knih, které ještě nedominuje.


Dále čtěte:

Facebook chce ovládnout trh se streamováním. Osloví celebrity, bude vysílat i sport

Apple definitivně prohrál spor o ceny e-knih, zaplatí 450 milionů dolarů

Autor: Adam Štěpánek redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požaduje tři miliardy korun navíc na navýšení počtu policistů a boj proti terorismu. ČSSD považuje bezpečnost za prioritu při sestavování… více

Mobilní web