Automobilové ikony normalizace ožívají. Stojí i tolik, co nový vůz

V přepočtu téměř čtvrt milionu korun žádá německý obchodník za letos sedmadvacetiletou Škodu 105 L s dvaceti tisíci najetými kilometry na tachometru. Na automobilovém inzertním serveru AutoScout24, který inzeruje ojetá auta z celé Evropy, nejde o nikterak raritní úkaz. Slušná „stodvacítka,“ která motorizovala normalizační Československo, tu vyjde běžně na čtyři tisíce eur, tedy kolem 110 tisíc korun.

 Škoda 105 S,
3.8.2015 12:14   |  

Za statisícové cenovky může fakt, že zbývajícím starým škodovkám v evropských garážích zazvonila hrana během éry šrotovného, v Česku se o totéž postarala ekologická daň.

„Řada lidí tato auta zlikvidovala, a jejich počet tak podstatně klesl,“ uvádí šéf českého veteránského fondu Engine Classic Cars Radek Pokorný. Než aby zájemci o starou škodovku zaplatili 10 tisíc korun za její přihlášení, raději šli o dům dál, a bývalí majitelé svá auta raději prodali na šrot.

Anketa

Pokud vlastníte starou "stodvacítku", na kolik si ji ceníte?

"na šrot"   41% do 10 tisíc Kč   5% 10 až 50 tisíc Kč   6% více než 50 tisíc Kč   6% nikdy bych ji neprodal   42%

V anketě hlasovalo 615 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Při pohledu na evropskou inzerci však může leckteré oko někdejších řidičů uronit slzu. Za 180 tisíc korun je v nabídce německého obchodníka třeba jednatřicetiletá Škoda Garde, s padesáti tisíci najetými kilometry, jinde zas Rapid za 130 tisíc, který má za sebou více jak sedmdesátitisícovou cestu po nizozemských silnicích.

Škodovky, Moskviče a Žigulíky

Cenový boom se netýká jen škodovek. Za více jak sto tisíc lze najít prodejce zachovalých Moskvičů 2140, doslova zlatem se platí za žigulíky. Zachovalé exempláře v původním stavu stojí v přepočtu přes dvě stě tisíc korun, pěkný wartburg po pětatřicátých narozeninách může zdobit i cenovka kolem 250 tisíc, za čtyřtaktní kombi stejné značky vyrobené v předvečer pádu východního bloku pak obchodník z německé Jeny žádá dokonce 430 tisíc korun.

Šrotovné bylo v roce 2009 zavedeno nebo plánováno v 15 evropských zemích, například Německo za likvidaci auta staršího devíti let nabízelo zvýhodnění 2 500 eur na nákup nového vozu.

V Česku ve stejném roce začala platit nová poplatková struktura za přihlášení starších aut závislá na plnění emisních norem. „Stodvacítky,“ stejně jako všechna ostatní auta produkovaná někdejším socialistickým blokem, tehdy spadly do nejpřísnější kategorie, za přihlášení tak zájemce zaplatil 10 tisíc korun.


Čtěte také:

Automobilové veterány zažily skvělý rok. Ferrari překonalo rekordy

Restart vztahů USA a Kuby možná pošle veterány do garáže

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Sberbank rozdá ruskou národní platební kartu, platit s ní lze i v McDonaldu

Sberbank rozdá ruskou národní platební kartu, platit s ní lze i v McDonaldu

Po necelých deseti měsících od uvedení na trh bude ruské platební karty Mir vydávat i tamní největší banka. Sberbank začne s jejich emitací během září. K rozšíření karty, která má… více

Mobilní web