Bendl chce audit hospodaření Budvaru

Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) chce, aby se ještě letos uskutečnil audit hospodaření národního podniku Budějovický Budvar. „Chci audit, podívat se na to, jak tam věci fungují,“ řekl v rozhovoru pro deník E15 Bendl. Konkrétní důvod pro audit či podezření z pochybení v pivovaru nemá. „Je to národní podnik, spadá pod ministerstvo a kontrole se čas od času nevyhne nikdo,“ řekl.

ilustrační foto
3.1.2012 8:10   |  

S Budvarem, který předloni i přes pokles pivního trhu a tržeb zvýšil čistý zisk o čtvrtinu na 174 milionů korun, má ještě jeden plán. Chtěl by, aby ještě letos skončily mimosoudní dohodou vleklé spory o značky s americkým AnheuserBusch. Ty jsou jedním z důvodů, proč nelze státní podnik přeměnit na standardní akciovou společnost. Transformace by mohla být předstupněm případné privatizace Budvaru, o níž se občas spekuluje. „Bude třeba se zaměřit na dokončení sporu, bude-li možno dohodou, abychom mohli pivovar alespoň transformovat na akciovou společnost,“ uvedl Bendl.


Čtěte také: Budvar prohrál letitý spor v Rakousku


Budějovický pivovar informuje o výsledcích ministerstvo i dozorčí radu čtvrtletně, auditem procházejí celoroční výsledky. Informace o chystané kontrole podnik zatím nemá. „Rozhodnutí o zahájení auditu ale budeme samozřejmě respektovat, neboť audit je standardním nástrojem výkonu vlastnických práv,“ řekl mluvčí Budvaru Petr Samec. Ukončit spory s AB smírem se podle Samce v několika zemích skutečně podařilo, například na Kypru, v Hongkongu či Irsku. Vždy se ale jednalo o státy, které nejsou ani pro jednu stranu klíčovým odbytištěm. „Oba pivovary se od roku 1991 pokoušely dosáhnout také globální známkoprávní dohody. Ani čtyři kola jednání ale nevedla k oboustranně výhodnému výsledku,“ podotkl mluvčí.

Rozhovor s Petrem Bendlem čtěte ve čtvrteční E15

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Průzkumníci loni objevili nejméně nových zásob ropy za 70 let

Průzkumníci loni objevili nejméně nových zásob ropy za 70 let

Průzkumníci v loňském roce objevili jen 2,7 miliard barelů nových zásob konvenční ropy, což je nejnižší údaj od roku 1947. Údaj za loňský rok rovněž představuje pouhou desetinu… více

Mobilní web