Bisnode: Popularita firem s nízkým základním kapitálem roste | E15.cz

Bisnode: Popularita firem s nízkým základním kapitálem roste

Bisnode: Popularita firem s nízkým základním kapitálem roste

ČTK

U nově zakládaných společností podnikatelé čím dál častěji volí základní kapitál nižší než 200 tisíc korun. Za prvních šest měsíců letošního roku této možnosti využilo 76 procent (10222) nově založených společností s ručením omezeným, zatímco ve srovnatelném období loni to bylo 64 procent. Souvisí to mimo jiné se stagnací zájmu o podnikání na živnostenský list. Informace vyplývají z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode.

Do konce roku 2013 byla minimální výše základního kapitálu u společností s ručením omezeným stanovena na 200.000 korun. Za poslední rok a půl, kdy mohou firmy podle zákona o obchodních korporacích vznikat se základním kapitálem nižším, této možnosti při zakládání nových společností s ručením omezeným využívá většina podnikatelů.

„Když podnikatel vloží kapitál 200 tisíc korun, tak jej může hned vybrat na cokoliv a nikdo to neřeší. Na druhou stranu pro některé začínající podnikatele může mít nutnost složit tuto sumu limitující, tudíž touto změnou se usnadnilo zakládat firmy. V podstatě to ale nic neřeší, protože pro zahájení podnikání je stejně jedna koruna málo. A vyšší kapitál vypadá lépe,“ komentovala stav analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Podnikatelé i přes to nejčastěji zakládali firmy s kapitálem 200 tisíc

Podíl nových firem s kapitálem vyšším než 200 tisíc korun se meziročně zvýšil ze 3,56 procenta v pololetí 2014 na 6,13 procenta v pololetí 2015.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!