Boj s následky hazardu ročně stojí až 16 miliard, ukázala studie

Česká společnost ročně na boj s následky hazardu vydá 14 až 16 miliard korun, dvě až pět miliard by se dalo ušetřit účinnou regulací "tvrdého hazardu". K tomuto závěru dospěli autoři studie Psychiatrického centra Praha, informují Lidové noviny (LN).

herna
9.10.2014 10:34   |  

Její tvůrci podle LN do ekonomických propočtů převádějí nejen státní náklady na léčbu závislých na hazardních hrách, ale i výdaje za vymáhání pohledávek, platbu soudů a policejních zákroků, dokonané sebevraždy či sociální zabezpečování lidí, kteří kvůli závislosti přijdou o práci.

Právě to kritizují zástupci loterijních společností, kteří hájí svůj kritizovaný byznys. „Protože je známo, že gamblerů se v ČR léčí zhruba 1500, zatímco alkoholiků desetkrát tolik, těžko lze objektivní metodikou dospět k miliardovým nákladům. Aby autoři splnili zadání, museli si vypomoci 'společenskými náklady', pod které lze schovat cokoliv,“ citují LN sekretáře a mluvčího Unie herního průmyslu Andreje Čírtka. Rezervovaně se podle listu na studii dívá i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, zároveň ale uznává, že problematické jsou i propočty loterijních společností.

Finance chystají nový zákon o hazardních hrách

Ministerstvo financí právě dnes představí nový zákon o hazardních hrách. Odborná veřejnost očekává, že výrazně zpřísní podmínky pro provoz hracích automatů, naopak legalizace by se měl dočkat internetový hazard.

Studie nákladů na boj s následky hazardu, o níž píšou LN, je podle tohoto deníku v českých poměrech unikátní a ani v zahraničí prý nejsou podobné výpočty běžné. Autoři se odkazují k práci australského vládního výzkumného týmu, která se tyto náklady pokusil vypočítat na konci devadesátých let.


Čtěte také:

Změna loterijní daně by rozpočtu přinesla tři miliardy, tvrdí sázkaři

Nový zákon by měl vytlačit hazard z center, nebude ani u škol a hřišť

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web