Britské Tesco má pozvednout ‘facelift‘ za miliardu liber | E15.cz

Britské Tesco má pozvednout ‘facelift‘ za miliardu liber

Britské Tesco má pozvednout ‘facelift‘ za miliardu liber
Tesco je v Británii tradiční značka i nejsilnější řetězec. Patří mu 30 procent trhu.
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Petr Horký

Zatímco ve světě zisk obchodního řetězce Tesco roste, doma na Britských ostrovech se značce nedaří. Zisk největšího domácího řetězce ve Spojeném království poprvé za dvacet let klesl a jeho šéf Philip Clarke hledá, kde je problém. Ve středu představil plán, jak britské Tesco postavit na nohy: do obchodů letos napumpuje miliardu liber.

Kromě masivního „faceliftu“ poboček Tesco, jehož součástí bude přijetí osmi tisíc nových zaměstnanců a „ohřátí chladného interiéru“ obchodů Tesco, na který si stěžovali zákazníci, Clarke oznámil také výrazné snížení počtu nově otevřených obchodů. Tesco letos otevře o 38 procent méně nových obchodů než vloni. Firma naopak zdvojnásobí počet míst, kde je možné nakupovat zboží přes internet.

Čtěte také:

Končím, řekl šéf britského Tesca. Firmě se doma nedaří

Cameron chce Britům zdražit laciný alkohol

Navzdory klesajícím ziskům v Británii oznámila skupina Tesco rekordní zisk 3,84 miliardy liber před zdaněním, což je o 5 procent více než vloni. V zahraničí tržby Tesco rostou o 7 procent ročně a globální pobočky řetězce se na zisku podílejí více než miliardou. Doma naopak zisk klesl o procento. A právě domácí trh je pro Tesco nejdůležitější, vloni generoval 2,5 miliardy liber z celkového zisku.

Zpackané Vánoce a propad o 5 miliard

Vývoj akcií Tesco PLC na londýnské burze za poslední dva roky.Vývoj akcií Tesco PLC na londýnské burze za poslední dva roky.Autor: Reuters
Vývoj akcií Tesco na londýnské burze

Právě tyhle špatné zprávy přiměly Clarka ve středu říci: „Možná máte dojem, že se Tescu nedaří. To ale není pravda.“ Podle britského tisku za domácí pokles může fakt, že Tesco expandovalo, ale zaspalo v inovacích interiérů obchodů, které ve srovnání s konkurencí působí zastarale.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!