Ceny pohonných hmot dosáhly dna, tvrdí analytik. Teď mají opět růst

Ceny pohonných hmot v Česku dosáhly dna, v nejbližších dnech zdraží až o 30 haléřů za litr. Uvedl to analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Dodal, že důvodem jsou především rostoucí ceny ropy na světových trzích. Například cena severomořské ropy Brent v pátek posílila na 38,60 dolaru za barel a dostala se nejvýše od 4. ledna. Tomčiak upozornil, že přes předpokládané zdražení patří stále české pumpy v rámci Evropské unie k těm levnějším.

Ilustrační foto
7.3.2016 14:33   |  

„Výrazně dráž než v České republice natankují řidiči v západní Evropě a v případě benzinu i na Slovensku,“ uvedl Tomčiak.

Ceny pohonných hmot jsou nyní v Česku nejnižší od jara roku 2009. Podle dat společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje, je litr nafty aktuálně k mání v průměru za 24,85 Kč. Litr Naturalu 95 vyjde průměrně na 26,44 Kč. Nejdražší za posledních sedm let byly pohonné hmoty v roce 2012, kdy benzin stál v Česku přes 38 korun a nafta 37 korun.

V Evropě jsou pohonné hmoty tradičně nejdražší v Itálii. Například litr benzinu tam podle zjištění Finlord na základě údajů Evropské komise stojí v přepočtu na 36,76 Kč, o víc než deset korun více než v Česku. Nafta vyjde průměrně na 32,38 Kč za litr.

Vývoj cen ropy Brent Graphical visualization of market data.

V Německu a Francii si lidé připlatí hlavně za benzin. Jeho cena je o téměř sedm korun vyšší než v Česku, nafta je v obou zemích dražší o téměř tři koruny. Více než doma zaplatí čeští motoristé za pohonné hmoty také například v Rakousku nebo Španělsku. Levněji než v Česku lze naopak natankovat v Polsku. Průměrné ceny se tam dlouhodobě pohybují jednu až dvě koruny pod tuzemskými cenami.

V Česku i v zahraničí lze najít pumpy, jejichž ceny se od průměrných významně liší. Vyšší ceny již tradičně drží především čerpací stanice v okolí velkých měst a na hlavních tazích.


Čtěte také:

Pohonné hmoty v Česku dále zlevňují, cena nafty klesla pod 25 korun

Výroba příměsí do bionafty byla v Česku nejnižší za šest let

Bloomberg: nástup elektromobilů vyvolá další krach cen ropy

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Další rána ruskému rozpočtu? Kremlu začíná vadit příliš silný rubl

Další rána ruskému rozpočtu? Kremlu začíná vadit příliš silný rubl

Ruská měna od začátku roku posílila vůči dolaru o 15 procent a Moskvě kvůli tomu přibývají starosti. Podle ekonomického poradce prezidenta Vladimira Putina tento vývoj může snížit… více

Mobilní web