Češi se zadlužují více než loni. Přispěly k tomu intervence ČNB

Lidé si letos před Vánocemi půjčují o až desítky procent více peněz než loni. K nárůstu podle úvěrových společností výrazně přispěly intervence centrální banky na oslabení koruny, které vyvolaly obavy ze zdražování zboží. Zájem mají klienti zejména o tablety, které jsou častým dárkem nejen pro dospělé, ale i pro děti.

 Vánoce, slevy
16.12.2013 16:21   |  

Na splátky lidé před Vánocemi nakupují zejména velké televizory, chytré telefony, čtečky, tablety, notebooky, dále pračky, lednice a sedací soupravy, či další nábytek.

„Zájem o úvěry se v předvánočním období zvyšuje nejen v porovnání s předchozími měsíci, ale i meziročně. Ve splátkovém prodeji jsme v listopadu zaznamenali meziroční růst objemu produkce o 29 procent, kdy řada lidí kvůli měnové intervenci ČNB začala z obavy z nárůstu cen nakupovat především elektroniku,“ řekla mluvčí Cetelemu Barbora Minksová. Předvánoční nákupy začaly letos podle ní kvůli zásahu ČNB o něco málo dříve.

Anketa

Kupujete vánoční dárky na úvěr?

ano, všechny   7% ano, některé   1% ne   92%

V anketě hlasovalo 338 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Společnost Profi Credit od října eviduje nárůst objemu úvěrů proti loňsku téměř o třetinu. Tento trend pokračuje i v prosinci. Letos to podle šéfa marketingu společnosti Ondřeja Šmakala může být navíc dáno i současnou ekonomickou situací a pádem koruny. Lidé se obávají, že zboží podraží a chtějí ho nakoupit ještě za výhodnější ceny, dodal.

Provident Financial v tuto chvíli poskytuje o polovinu více půjček než v jiném období roku. „Nepozorujeme výrazný nárůst počtu nových klientů, ale proti minulým rokům si lidé půjčují větší částky. Průměrná půjčka je nyní patnáct tisíc korun,“ uvedl mluvčí společnosti Ondřej Holoubek.

Podle aktuálního průzkumu Home Creditu a také informací od obchodních partnerů jsou hitem letošních Vánoc LED televize, dále malá černá elektronika, především tablety, a to nejen pro dospělé, ale i ty pro děti. Dále lidé tímto způsobem financují hlavně nákup chytrých telefonů, digitálních zrcadlových fotoaparátů, stále v kurzu je i loni výrazně bodující Soda Stream. „Nejpopulárnější jsou teď tablety, ale půjčky si lidé berou i na neobvyklé vánoční dárky, jako je třeba rekonstrukce koupelny,“ podotkl Holoubek.


Také čtěte:

Kapři budou stát před Vánoci kolem 80 až 90 korun za kilo. Stejně jako loni

České banky vypalují rybník zprostředkovatelům půjček

Češi si od lichvářů půjčili už 100 miliard


Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web