Česká kuchyně na Expu zabodovala. Letí pivo, preclíky i zvěřina

Kamiony potravin dovezených na Expo 2015 a kvalita přípravy se vyplatily, zvěřinová restaurace v národním pavilonu byla zvolena jako třetí nejlepší vůbec.

Český pavilon na světové výstavě Expo 2015
29.10.2015 13:50   |  

Sto padesát dva tun potravin z domova spotřebovaly dvě české restaurace a dva výčepní bary v tuzemském pavilonu na končící Všeobecné světové výstavě Expo v Miláně. Vyplývá to z informací, které získal v dějišti akce deník E15. Na nejžádanější položku, nepasterizované a nefiltrované pivo z Plzeňského prazdroje, padlo doplňovaných 190 tanků po 500 litrech, což představuje 190 tisíc načepovaných půllitrů.

Druhý nejoblíbenější artikl, klasický preclík od malé rodinné firmy na Benešovsku, se dostal na spotřebu 100 tisíc kusů. Zvěřiny, která byla českou specialitou, se snědla jedna tuna, váha přivezené kávy činila jednu tunu. Štrůdlů upekli zaměstnanci restaurací deset tisíc.

„Na 100 českých receptů je třeba 100 českých věcí, od ingrediencí po kuchaře,“ připomíná Bohumil Bochňák, jednatel sesterských společností Arteo a IGC, které byly v Miláně provozovatelem gastronomických zařízení.

Skoro všechno české

Odborníky, kuchaře, číšníky, nabídku a dodávky surovin zajistila lovecká restaurace Stará myslivna Konopiště. Její zvěřinová odnož v Miláně, nazvaná La Baita del Cacciatore, byla prestižním deníkem Corriere della Serra zvolena třetí nejlepší ze všech. Před ni se umístili pouze Francouzi a Uruguayci.

Veškeré pokrmy se připravovaly na českých varných technologiích a v konvektomatech. Z Itálie braly obě restaurace pouze čerstvou zeleninu a sezónní saláty. Bilance tržeb a nákladů bude známa po ukončení Expo 2015.

Letošní Všeobecná světová výstava začala 1. května, do Evropy se vrátila po téměř pěti letech. Tématem přehlídky na ploše jednoho čtverečního kilometrů, což je pětinová rozloha proti předchozímu podniku v čínské Šanghaji, se stala ekologie, potraviny a udržitelný rozvoj.

Bilance v číslech:
Pivo 190 tanků = 190 tisíc půllitrů
Zavináče tisíc kusů
Utopenci 1500 kusů
Preclíky 550 kusů denně, celkem 100 tisíc
Polévky 10 tisíc porcí
Chléb 11 tun
Mléko 5,5 tuny
Brambory šest tun
Jelení roastbeef jedna tuna
Jelení a daňčí steaky jedna tuna
Jelení steak s liškovou omáčkou tisíc porcí
Zajíci tisíc kusů
Prasata 40 kusů
Skot 23 kusů (5 tun hovězího masa)
Kachny 2100 kusů
Káva Segafredo jedna tuna
Štrůdl deset tisíc kusů
Šišky s mákem 700 kusů
Smažený sýr 1500 porcí
Personál 80 lidi v provozu, 16 osob obsluha, 20 kuchařů

Zdroj: Arteo, IGC


Čtěte také:

Milánské Expo opanovaly ekoznačky

STEM/MARK: Expo má podle tří čtvrtin populace smysl

Igor Záruba Autor: Igor Záruba šéfeditor divize Euro E15

Komentáře

Čtěte také

Cukrářům z Ovocného Světozoru je Praha malá, chystají expanzi po Česku

Cukrářům z Ovocného Světozoru je Praha malá, chystají expanzi po Česku

Na patnáct až dvacet nových provozoven odhadují majitelé Ovocného Světozoru potenciál cukrářské sítě pro franšízovou expanzi do velkých měst tuzemska. Ze strany partnerů si to… více

Komerční prezentace
Mobilní web