Česko navštíví rekordní počet turistů, poprvé přes osm milionů

Do Česka letos opět přijede rekordní počet zahraničních turistů. V tuzemských hotelech a penzionech se jich ubytuje celkem osm milionů, tedy o 2,5 procenta meziročně více. Tempo růstu cestovního ruchu ale zpomaluje. "Počet přenocování turistů v hromadných ubytovacích zařízeních ČR zůstane v letošním roce na stejné úrovni, jako tomu bylo v roce 2013," dodal analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek.

 Staroměstské náměstí v Praze
12.12.2014 12:31   |  

„Předpokládáme, že v tomto roce by měla být poprvé překročena hranice osm milionů turistů,“ uvedl ředitel Institutu turismu CzechTourism Jan Herget.

Tempo růstu cestovního ruchu ale zpomaluje. „Počet přenocování turistů v hromadných ubytovacích zařízeních ČR zůstane v letošním roce na stejné úrovni, jako tomu bylo v roce 2013,“ dodal analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek. Letošní výpadek ruských turistů podle něj dosáhne 80 až 85 tisíc turistů a bude plně nahrazen příjezdy turistů z ostatních zemí, především z Německa, Slovenska a Spojeného království.

Blíží se Číňané

Národnostní složení první desítky se v posledních letech mění. Z desítky vypadlo například Španělsko a bylo nahrazeno Rakouskem. V TOP 10 je jediným zámořským trhem USA. „Ale na 11. příčce už jsou turisté z Číny a jejich počty velmi rapidně narůstají, stejně tak počty jihokorejských turistů. Dá se tedy očekávat, že v nejbližších letech se objeví v první desítce,“ dodal Herget.

Za první tři čtvrtletí letošního roku byl podle údajů statistiků zaznamenán nejvyšší nárůst počtu turistů z Indie (o 25 procent), z Číny (22) a Jižní Koreje (20). „Na rozdíl od ruských turistů, kteří průměrně realizují v ČR pět přenocování, tito turisté ze vzdálenějších zemí realizují v Česku pouze dvě přenocování,“ dodal Beránek.


Čtěte také:

25 let od otevření hranic: Čeští turisté získali sebevědomí

V Česku výrazně ubylo ruských turistů, celkově je ale návštěvníků víc

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web