Česko navštíví rekordní počet turistů, poprvé přes osm milionů

Do Česka letos opět přijede rekordní počet zahraničních turistů. V tuzemských hotelech a penzionech se jich ubytuje celkem osm milionů, tedy o 2,5 procenta meziročně více. Tempo růstu cestovního ruchu ale zpomaluje. "Počet přenocování turistů v hromadných ubytovacích zařízeních ČR zůstane v letošním roce na stejné úrovni, jako tomu bylo v roce 2013," dodal analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek.

 Staroměstské náměstí v Praze
12.12.2014 12:31   |  

„Předpokládáme, že v tomto roce by měla být poprvé překročena hranice osm milionů turistů,“ uvedl ředitel Institutu turismu CzechTourism Jan Herget.

Tempo růstu cestovního ruchu ale zpomaluje. „Počet přenocování turistů v hromadných ubytovacích zařízeních ČR zůstane v letošním roce na stejné úrovni, jako tomu bylo v roce 2013,“ dodal analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek. Letošní výpadek ruských turistů podle něj dosáhne 80 až 85 tisíc turistů a bude plně nahrazen příjezdy turistů z ostatních zemí, především z Německa, Slovenska a Spojeného království.

Blíží se Číňané

Národnostní složení první desítky se v posledních letech mění. Z desítky vypadlo například Španělsko a bylo nahrazeno Rakouskem. V TOP 10 je jediným zámořským trhem USA. „Ale na 11. příčce už jsou turisté z Číny a jejich počty velmi rapidně narůstají, stejně tak počty jihokorejských turistů. Dá se tedy očekávat, že v nejbližších letech se objeví v první desítce,“ dodal Herget.

Za první tři čtvrtletí letošního roku byl podle údajů statistiků zaznamenán nejvyšší nárůst počtu turistů z Indie (o 25 procent), z Číny (22) a Jižní Koreje (20). „Na rozdíl od ruských turistů, kteří průměrně realizují v ČR pět přenocování, tito turisté ze vzdálenějších zemí realizují v Česku pouze dvě přenocování,“ dodal Beránek.


Čtěte také:

25 let od otevření hranic: Čeští turisté získali sebevědomí

V Česku výrazně ubylo ruských turistů, celkově je ale návštěvníků víc

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Veterináři zastavili dvě zásilky dovozových mražených rybích výrobků, obsahovaly více vody, než obsahovat měly. Šlo o 47,5 tuny pangasia z Vietnamu a 8,2 tuny obalovaného filé z… více

Komerční prezentace
Mobilní web