Cestovky v létě prodaly stejně zájezdů jako loni, zákazníci si připlatili | E15.cz

Cestovky v létě prodaly stejně zájezdů jako loni, zákazníci si připlatili

Cestovky v létě prodaly stejně zájezdů jako loni, zákazníci si připlatili
Pláž na ostrově Lefkada
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.5: Konstantinos Stampoulis; WikimediaCommons

ČTK

České cestovní kanceláře v letošní letní sezoně prodaly zhruba stejně zájezdů jako loni. Ve třetím čtvrtletí 2014 dosáhl počet dovolených vypravených CK 1,1 milionu. Průměrná cena prodaného zájezdu v hlavní sezóně stoupla letos asi o 1000 korun na osobu. Díky tomu se za celý letošní rok zvýší průměrné výdaje na dovolenou v zahraničí o 400 na 13 tisíc korun. Odhaduje to Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

Nejvíce letos v létě cestovali Češi do Chorvatska a Itálie, stejně jako loni. V případě leteckých zájezdů pak vede Řecko, Španělsko a Bulharsko. „Cestovní kanceláře se shodují, že počet jejich klientů byl letos zhruba stejný jako loni, ale průměrná cena prodaného zájezdu se zvýšila. Důvodem je zahrnutí vyššího kurzu koruny vůči euru, ale i zájem klientů o kvalitnější služby a hotely vyšší kategorie,“ řekla výkonná ředitelka asociace Kateřina Petříčková.

Cestovní kanceláře podle ní letos nasmlouvaly vhodně kapacity ubytování a dopravy, a proto se vyhnuly extrémně nízkým cenám zájezdů v hlavní sezóně. Nabídka pobytů „na poslední chvíli“ byla v červenci a první polovině srpna omezená, neboť na začátku roku vzrostly prodeje zájezdů v režimu first minute. Nejnižší ceny last minute zájezdů CK nabízely tři až jeden den před odletem, především do Tuniska, Turecka a Egypta.

Z Tuniska do EU

Podle údajů cestovní agentury Invia.cz letos v létě stoupla průměrná cena last minute zájezdu o 1044 korun na 13 528 korun. „Toto navýšení je způsobeno přesunem poptávky od Tuniska do zemí EU, jako Řecka, Španělska či Chorvatska. U těchto destinací proto došlo k větší míře vyprodanosti kapacit a tlak na pokles ceny u last minutů nebyl tak výrazný jako v předchozích letech,“ uvedl marketingový ředitel Invia.cz Michal Tůma.

K meziročnímu poklesu průměrné ceny zakoupeného pobytu došlo pouze u Egypta, kdy se cena snížila o 470 na 14 628 korun, a také u Tuniska kde došlo ke zlevnění o 1105 na 12 197 korun. Po útoku na pláži v Tunisku došlo k propadu zájmu o dovolenou v zemi o 55 procent meziročně. Například v případě Španělska se průměrná cena zájezdu zvýšila o 2417 na 17 361 korun.

Na dovolenou do Albánie

„V rámci nabídky last minutů pak české turisty v letošní letní sezóně nově zaujala dovolená v Albánii. Zatímco vzrostla také poptávka po Bulharsku a Maroku, poklesl naopak zájem o last minute zájezdy na Madeiru a Maltu,“ dodal Tůma.

V letošním roce ukončily svou činnost pouze tři cestovky, z nichž největší byla CK Marine tour, která v zahraničí nechala 900 českých klientů. Na českém trhu nyní operuje celkem 942 aktivních pojištěných cestovních kanceláří.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!