Cestovní kanceláře povedou pro pojišťovny oddělené účetnictví

E15 exkluzivně Dva roky připravovaná vládní novela zákona o pojištění cestovních kanceláří, jejíž projednávání bylo loni v poslanecké sněmovně ve druhém čtení pozastaveno, by měla do konce června opět zamířit na stoly poslanců tak, aby mohla vstoupit v platnost od ledna 2016. Bude v ní však několik zásadních oprav, podle šéfa České asociace pojišťoven (ČAP) Tomáše Síkory se na nich shodly jak ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) a pojišťovny, ale i cestovní kanceláře.

 ilustrační foto
12.5.2015 6:01   |  

„Do nového návrhu by měla být zapracována povinnost cestovních kanceláří odděleně vést účetnictví organizování zájezdů od ostatních služeb a činností cestovní kanceláře, třeba předprodeje letenek nebo ubytování,“ vysvětlil Síkora v rozhovoru pro E15. MMR podle něj navíc v novém znění zákona počítá se zavedením bankovní záruky jako alternativy pojištění.

Z novely budou také odstraněny pasáže, kvůli kterým se ocitla pod palbou kritiky: Původní znění například ukládalo pojišťovnám krytí škod, na které by v případě krachu kanceláře nestačilo pojistné. „Takovou odpovědnost nešlo přijmout, protože pojišťovny mohou dle zákona o pojišťovnictví krýt riziko pouze do výše sjednané pojistné částky,“ vysvětlil Síkora s tím, že pokud by tato podmínka prošla, došlo by k technickému zániku produktu pojištění cestovních kanceláří na českém trhu.

Garanční fond cestovních kanceláří až za dva roky

Jak však pokrýt teoretické riziko, že cestovka zkrachuje a škoda bude větší, než částka, na kterou byla pojištěna? Všechny strany se prý shodly na zavedení garančního fondu cestovních kanceláří. „Bohužel se to do konce červa nedá stihnout, proto s jeho zavedením počítá až další novela tohoto zákona do dvou let, souběžně s novou evropskou směrnicí,“ vysvětlil Síkora. Podle něj však opatření stávající novely zákona i dohodnuté úpravy v případě jejich přijetí mohou samy o sobě snížit riziko vzniku případné nedostatečnosti pojistné částky o více než 80 procent.

Od roku 2001 přitom zkrachovalo 56 CK, z toho 42 z nich mělo škodu do 5 milionů korun. U 17 CK z celkového počtu zkrachovalých nestačilo sjednané pojištění na kompletní odškodnění klientů.


Čtěte také:

Novela o cestovních ruchu má lépe chránit klienty. Zničí malé cestovky, tvrdí kritici

Proti krachu se pojistilo 940 cestovek, řada ale odešla s nepořízenou

Zkrachovala CK Monmare travel. Její majitel má ještě cestovní agentury

 Marek Schwarzmann Autor: Marek Schwarzmann redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web