ČEZ a RWE posilují na alternativních polích

Trh alternativních obchodníků s energiemi začínají ovládat dominantní dodavatelé. ČEZ loni dál posílil jako alternativní jednička mezi dodavateli plynu, kterým vévodí s 347 tisíci odběrných míst. Skok ze třetího na druhé místo v dodávkách elektřiny se povedl RWE Energie.

Ilustrační foto
20.1.2015 7:59   |  

Loni tento dominantní dodavatel plynu získal 31 tisíc nových odběratelů elektřiny a na českou jedničku Bohemia Energy už ztrácí jen 24 tisíc odběratelů. „V roce 2015 budeme dále rozvíjet naši akviziční kampaň s vyplácenými bonusy za podpis smlouvy. Loni jsme takto zákazníkům vyplatili 440 milionů korun,“ říká mluvčí RWE Martin Chalupský.

Bohemia Energy přitom loni jako jediný z větších obchodníků začala ztrácet. U plynu a elektřiny přišla firma o necelých dvacet tisíc zákazníků, vyplývá ze statistik Operátora trhu s energiemi. „Evidujeme velký počet zákazníků, kterým končí smlouvy u původních dodavatelů v letošním roce a v roce 2016. Tito zákazníci zatím nejsou ve statistikách operátora trhu,“ říká Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy.

„Příklon k dominantním dodavatelům pramení z toho, že část zákazníků zažila u alternativních dodavatelů velké zklamání. Cena nakonec nebyla tak výhodná, nebo je čekaly sankce, s nimiž nepočítali,“ říká Ondřej Grohar, jednatel poradenské společnosti Ensytra. Podle něj hraje roli také to, že domácnosti raději využijí nabídku na dodávky druhé komodity od dodavatele, s nímž už jednu smlouvu mají.

Poměrně velký skok se loni povedl Pražské plynárenské, která dokázala na podzim rozšířit okruh svých zákazníků mimo Prahu o třetinu. S 35 tisíci odběrnými místy je pátým nejsilnějším alternativním dodavatelem plynu.

„Ve druhé polovině roku se začaly projevovat výsledky nové obchodní strategie. Jsme například úspěšnější v elektronických aukcích, kde jsme získali několik tisíc odběrných míst z řad rozpočtových organizací měst i krajů,“ vysvětluje Miroslav Vránek, mluvčí Pražské plynárenské.


Čtěte také:

Obchodníci slibují levnější proud

Insolvenční návrh vůči Bohemia Energy byl šikanou, potvrdil soud

Elektřina příští rok mírně zlevní, naopak za plyn si lidé připlatí

Autor: Jan Stuchlík

Komentáře

Čtěte také

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Indický premiér Nárendra Módí obvinil v sobotu sousední Pákistán z vývozu terorismu a slíbil, že povede ve světě kampaň za jeho izolaci. Módí ve vystoupení na setkání s… více

Mobilní web