CrossCafe bude půjčovat svým franšízantům | E15.cz

CrossCafe bude půjčovat svým franšízantům

CrossCafe bude půjčovat svým franšízantům
Zatím Čechy. Kavárenský řetězec CrossCafe otevře do konce roku svoji pátou pražskou provozovnu. Šest dalších má v Plzni a na příští rok plánuje expanzi dál na západ i sever Čech
• 
ZDROJ: E15 Anna Vacková

Dušan Kütner

Neochota bank půjčovat peníze začínajícím, a tudíž neprověřeným podnikatelům na rozjezd jejich byznysu přiměla jeden z největších tuzemských kavárenských řetězců CrossCafe k neobvyklému řešení. Poprvé v sedmileté historii si řetězec s dvěma desítkami franšízových poboček vezme od banky velký úvěr. Z něho pak bude půjčovat vážným zájemcům o otevření další kavárny pod jejich značkou.

„Zájemci vždy narazili na fakt, že nedostanou úvěr. Dohodu s bankou tak považuji za velký pokrok, který vyřeší největší problém zájemců o franšízu, a to jsou peníze,“ uvedl v rozhovoru pro deník E15 většinový majitel řetězce Jan Janák. Vlastníci kavárenského řetězce tak budou z úvěru půjčovat částky na rozjezd podniku vybraným zájemcům a ti dají majitelům řetězce do zástavy kavárnu.

A CrossCafe bude jako prostředník za úvěr ručit bance svým majetkem. Investice do rozjezdu nového podniku přitom podle umístění a množství nutných stavebních úprav stojí zhruba jeden a půl milionu až tři a půl milionu.

Neobvyklý, ale pochopitelný způsob

Česká asociace franchisingu považuje způsob zvolený ze strany CrossCafe za neobvyklý, ale pochopitelný. Situace v Česku je totiž pro začínající podnikatele složitější než v jiných evropských státech. Například v kolébce franšízingu Francii, Velké Británii nebo Německu je podle údajů asociace situace pro franšízové podnikání příznivější.

„Bankovní domy zde mají speciální produkty pro poskytovatele frašíz a potažmo i pro nabyvatele licence. Taková ochota bank zatím u nás není,“ uvedla výkonná manažerka asociace Petra Ritschelová. Rozhovor s Janem Janákem čtěte v E15 tento týden

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!