CzechInvest: Pololetních 116 investičních projektů je rekord

Obnovená chuť zahraničních i tuzemských firem investovat, to je zpráva vyplývající z pololetních statistik zprostředkovaných investičních projektů agentury CzechInvest. Za prvních šest měsíců roku 2014 eviduje agentura 116 investičních projektů. Číslo je nejvyšší v historii všech dosavadních pololetních statistik. Letošní investice přinesou českému hospodářství více než 78 miliard korun a vytvoří přes 14 tisíc nových pracovních míst.

Vizualizace nové továrny nábytkové firmy Steelcase v průmyslové zóně u Stříbra. Firma do závodu o velikosti čtyř fotbalových hřišť investuje přes 650 milionů korun, práci tam do podzimu najde kolem tří stovek lidí.
11.9.2014 10:22   |  

Téměř polovina, konkrétně 5745 pracovních míst, vznikne v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Nejvyšší v 1. letošním pololetí oznámenou investicí ve výši 22,8 miliardy korun je projekt společnosti Nexen Tire, která ve strategické průmyslové zóně Triangle u Žatce v Ústeckém kraji zahájí v příštím roce výstavbu provozu na výrobu pneumatik.

Druhá pozice v tomto žebříčku patří firmě Brose CZ, která investicí za 2,65 miliardy korun rozšíří svou výrobu zámkových systémů a polohovacích sedadel. Třetí nejvyšší investicí 1. pololetí roku 2014 je expanze Continental Automotive Czech Republic v Královehradeckém kraji ve výši 2,63 miliardy korun.

Vývoj počtu investičních projektů od roku 2012 do 1. pololetí 2014

Zdroj: CzechInvest

Pomineme-li investice českých firem, nejvíce investorů, kteří v 1. pololetí roku 2014 zamířili do České republiky, pochází tradičně z Německa. Bylo jich 25, investují zde přes 12,5 miliardy korun a vytvořit by mohli až 3947 pracovních míst.

Častými investory jsou také Nizozemci (9 investičních projektů, 5,5 miliardy korun, 399 pracovních míst), Američané (8 investičních projektů, 2,9 miliardy korun, 2 548 pracovních míst) a Japonci (5 investičních projektů, 1,3 miliardy korun, 314 pracovních míst).

„Zájem investorů o Českou republiku však nepolevuje. Přestože druhé pololetí už neočekáváme tak rekordní, obecně bude rok 2014 z pohledu investiční aktivity velmi úspěšný,“ předpokládá Ondřej Votruba, pověřený vedením agentury CzechInvest.


Čtěte také:

Nexen investuje do továrny v Česku 24 miliard, otevře ji za čtyři roky

Němci postaví u Plzně továrnu na „ještěrky“. Naberou až 200 lidí

Americká firma přesune do Hradce výrobu z USA. Kvůli nižším nákladům

Autor: try

Komentáře

Čtěte také

Ropa se na Moravě může zase těžit. Cena se pohybuje u 50 dolarů za barel

Ropa se na Moravě může zase těžit. Cena se pohybuje u 50 dolarů za barel

Už od ledna cena ropy vytrvale roste. Včera po půlroce opět prolomila hranici padesáti dolarů za barel. Pro řadu těžařů je to hranice, při které mohou měnit své plány. Až dosud… více

Komerční prezentace
Mobilní web