Další dopad intervence ČNB: ceny aut stouply až o 160 tisíc | E15.cz

Další dopad intervence ČNB: ceny aut stouply až o 160 tisíc

Další dopad intervence ČNB: ceny aut stouply až o 160 tisíc
Škoda Superb (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Po oslabení české měny vůči euru zdražila většina nových automobilů. Ceny stouply nejčastěji o pět až 25 tisíc korun, v případech některých dražších modelů ale až o 160 tisíc korun. Na oslabení kurzu po intervenci ČNB reagovala i domácí Škoda. Vyplývá to ze statistiky serveru Vybermiauto.cz.

Jednou z prvních značek, která na intervenci ČNB reagovala už v listopadu, byla Škoda Auto. Ceny se zvýšily až o 10 tisíc korun. Renault zvýšil ceny již v prosinci, od ledna je například Clio dražší o 10 tisíc korun a Mégane podražil až o 25 tisíc, i když tato část se většinou týká vozů s bohatší výbavou. Toyota zdražila již v prosinci zhruba o 2,5 procenta, podražil i Hyundai.

Od ledna zvýšila ceny i rumunská Dacia. Cena nejlevnějšího vozu na trhu, Dacie Logan, poskočila o 5000 na 164 900 korun. O 10 tisíc korun je v novém roce vyšší cena u většiny fordů. Leden znamenal zdražování i u většiny modelů Peugeotu. Výjimku představuje malý model 208, u kterého se některé cenové položky i snižovaly.

Luxusní a prémiové značky se zatím zdražování vyhýbaly. Japonský Lexus ale již zvýšil cenu svého terénního SUV modelu RX až o 160 tisíc korun. O zhruba 100 tisíc zdražily SUV modely Renault Koleos nebo Toyota Land Cruiser.

Některé značky, například Citroën, stihly po počátečním zvýšení cenu korigovat i opačným směrem. Například některé verze Berlinga zlevnily v lednu až o 15 tisíc korun. Ceny v lednu snížila i Honda, například u modelu Civic.

Jiří Kunert: Bankám se díky intervenci trochu vylepší účetnictví

Proč to ČNB zkazila: Vysvětlení v jedné jednoduché rovnici

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!